Artykuł
Chwiejny świat przesilenia
przełom cywilizacyjny oznacza wypieranie starych wzorów przez nowe. to zawszerodzi wiele konfliktów,a w skrajnych przypadkachprowadzi do wojen
Globalna społeczno-gospodarcza oraz geopolityczna rzeczywistość nie szczędzi nam zastraszających wiadomości – są one związane głównie z wojną w Ukrainie, do której doszło w czasie, kiedy świat nie uporał się jeszcze ze skutkami pandemii. Ta wysoce niepewna rzeczywistość ujawnia teraz swoje głębokie dysfunkcje. A zaskoczeni nimi są nie tylko zwykli ludzi, niespecjalnie obeznani ze złożonością współczesnego świata, lecz także politycy oraz kreatorzy życia społeczno-gospodarczego. Nagle okazuje się, że nasz świat naznaczają niebezpieczne geopolityczne napięcia, nieład i silna podatność na kryzysy.
Spektakularnie uwidoczniła to pandemia, która mocno nadszarpnęła naszą wiarę w trwałą poprawę jakości życia; w dodatku na pandemię nałożyła się agresja Rosji na Ukrainę. To dwa główne problemy, na których jesteśmy skoncentrowani – i to im przypisuje się odpowiedzialność za obecną chwiejność świata. Dzieje się tak mimo materialnego i technologicznego postępu oraz rosnącej dostępności coraz bardziej zróżnicowanej, bogatej rynkowej oferty różnego rodzaju dóbr, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych. Nie pomniejsza to jednak występujących w świecie obszarów chaosu. Przeciwnie, wiele wskazuje na to, że następuje ich powiększanie się, co negatywnie rzutuje na rozwój ludzkości.