Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-12-16

Złota era w czasach wielkiej zmienności?

Pandemia i wojna zamieniły okres Wielkiej Stabilności (ang. Great Moderation) w czas Wielkiej Zmienności (ang. Great Volatility). Polska silnie odczuwa stagflacyjny szok związany z wojną w Ukrainie i najbliższe kwartały mogą przynieść recesję, ale wyniki krajowej gospodarki powinny nadal wyróżniać się na tle UE.

Z aostrzane, przez agresywne podwyżki stóp Fed, warunki finansowe na świecie ujawniają słabości wielu gospodarek. Fundamenty polskiej gospodarki pozostają zdrowe, stanowiąc mocną podstawę dla kontynuacji silnego i trwałego rozwoju gospodarczego w kolejnych latach. Tektoniczne ruchy geopolityczne mogą zwiększyć znaczenie polskiej gospodarki – zamiast miejsca na marginesie silnie zglobalizowanej gospodarki z dominacją Chin w łańcuchach produkcyjnych, może odgrywać istotną rolę w jednym z obszarów świata dzielącego się na bloki polityczno-gospodarcze.

W stagflacyjnym imadle

Rosyjska agresja jest szokiem o charakterze stagflacyjnym, który uderzył w zdestabilizowaną przez pandemię światową gospodarkę. Inflacja w wielu gospodarkach rośnie do najwyższego poziomu od dekad, a jednocześnie następuje wyraźne pogorszenie koniunktury. Ten stagflacyjny impuls jest przy tym dużo bardziej odczuwalny po naszej stronie Atlantyku. Mimo geograficznej bliskości wojny w Ukrainie polska gospodarka radzi sobie ze stagflacyjnym uderzeniem relatywnie dobrze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00