Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-12-16

Sztuka cyfrowa w bankowej galerii

Bank Pekao S.A. jako pierwsza uniwersalna instytucja finansowa na świecie, stokenizował sztukę i włączył ją do świata metaverse, dzięki czemu stworzył w nim własną galerię. Czy jesteśmy świadkami początków nowej ery bankowości?

W internecie przyszłości, jakim może stać się wirtualna, trójwymiarowa przestrzeń metaverse, ma toczyć się życie równoległe do realnego. Życie, w którym nawiązujemy znajomości, szukamy rozrywki, a nawet możliwości biznesowych. Wartość elementów tego cyfrowego świata wyznaczają tokeny, choć nie wszystkie są w prosty sposób wymienialne. Te unikalne, przypisane przede wszystkim do dzieł sztuki, to NFT, które mogą być również inwestycją. A skoro w środowisku metaverse mamy wartości oraz inwestycje - muszą być i banki.

Karta jak dzieło sztuki

Prekursorem wśród uniwersalnych instytucji finansowych w świecie metaverse jest Bank Pekao S.A. Zaczęło się od pionierskiego projektu Unique, realizowanego wspólnie przez bank i MasterCard. Najzamożniejszym klientom bankowości prywatnej Pekao zaoferowano 440 kart kredytowych. Każda z nich posiadała unikatowy, graficzny awers - fragment dzieła „Ściana pracowni”, stworzonego przez światowej sławy artystę Rafała Bujnowskiego. Oryginał to ogromne, kilkumetrowe płótno. Gdy 440 cyfrowych fotografii trafiło na awers kart, każda z nich stała się autonomicznym dziełem, a jednocześnie bankową kartą. Nie traciła przy tym wartości użytkowej, co dobrze korespondowało z zamysłem oryginalnego dzieła. „Ściana pracowni” to artystyczne przetworzenie przestrzeni o wymiarze przede wszystkim praktycznym. Później karta znów staje się zdjęciem, które umieszczone w ramce i oprawione w passe-partout wraca do wymiaru sztuki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00