Grody Mieszka i Chrobrego przyczyniały się do rozwoju państwa
W XI w. w dużym stopniu ukształtował się podział administracyjny Polski. Powstały też lub rozwinęły się liczne grody. W wielkopolskim rdzeniu polskiej państwowości najważniejsze role odegrały Poznań (siedziba władcy) oraz Gniezno, w którym prawdopodobnie odbyła się koronacja pierwszego polskiego króla
Gród rozwijał się już w X w., krótko przed domniemanym początkiem rządów Mieszka I. Tam też na Wzgórzu Lecha powstał kościół, w którym w 1000 r. Bolesław Chrobry podejmował niemieckiego cesarza Ottona III. Podczas tej wizyty świątynia została podniesiona do rangi katedry. Od tego czasu Gniezno pozostaje stolicą arcybiskupstwa i siedzibą prymasa Polski.
W Wielkopolsce znajdował się też ośrodek o wtedy olbrzymim znaczeniu, a dzisiaj właściwie kompletnie zapomniany. To Giecz. Gall Anonim wymienia tę miejscowość jako jeden z czterech ośrodków, obok Poznania, Gniezna oraz Włocławka, w których rozmieszczone było wojsko Bolesław Chrobrego i gdzie sam książę miał rezydencje. Wśród części historyków i archeologów panuje nawet przekonanie, że był to rodzinny gród dynastii Piastów, miejsce, z którego się wywodzili.