Certyfikat Równości Płac DGP
Kobiety zarabiają w Polsce średnio o ponad 10 proc. mniej od mężczyzn na takich samych stanowiskach. Od dziś Dziennik Gazeta Prawna firmuje Certyfikat Równości Płac
Według danych Komisji Europejskiej, luka płacowa, czyli różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn na adekwatnych stanowiskach, wynosi w Unii Europejskiej 12,7 proc. To tak, jakby 15 listopada każdego roku aż do sylwestra Europejki zaczynały nagle pracować za darmo. W celu uświadomienia wszystkim tej dyskryminacji 15 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Równej Płacy (European Equal Pay Day).
W Polsce luka jest nieco mniejsza od unijnej średniej – najświeższe dostępne szacunki mówią o 10,4 proc. Ale w kategorii określanej przez GUS jako „władze publiczne, wyżsi urzędnicy i dyrektorzy generalni” różnica utrzymuje się na poziomie ok. 20 proc. na niekorzyść kobiet, a są sektory, w których sięga 40 proc. Zarobki kobiet menedżerek są średnio o 23 proc. niższe niż menedżerów mężczyzn. To tym bardziej kuriozalne, że pracujące kobiety są w Polsce znacznie lepiej wykształcone: ponad połowa skończyła studia (u panów jedna trzecia), a w populacji z tytułem magistra, doktora lub wyższym stanowią już niemal dwie trzecie zatrudnionych.