Aktywne, mobilne, wykształcone
Nasilone migracje do dużych miast i trendy demograficzne pozwalają stawiać pytania o zmiany na rynku pracy. Bo panie mają szanse mieć na nim coraz więcej do powiedzenia
O oczekiwaniach młodszych pokoleń wobec ścieżki kariery pisze się i mówi wiele. To temat szczególnie pasjonujący dla zamartwiających się o kadry pracodawców. Za oczekiwaniami idą konkretne decyzje.
– Zróżnicowany rynek pracy. Tego oczekują kolejne pokolenia młodych ludzi rozpoczynających dorosłe, samodzielne życie – komentuje prof. dr hab. Aneta Ostaszewska, socjolożka i pedagożka, badaczka feministyczna, kierująca Centrum Badań nad Problematyką Kobiet i Płci na Uniwersytecie Warszawskim. I dodaje, że z ostatnich badań, m.in. Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych, wynika wprost, że decyzję o zmianie miejsca zamieszkania częściej podejmują kobiety niż mężczyźni, a najliczniejszą grupą wśród przyjeżdżających do Warszawy na stałe stanowią osoby w wieku 25–29 lat. Z kolei 1,97 mln mieszkańców stolicy, ok. 54 proc., stanowią kobiety, a 75 proc. to osoby urodzone poza Warszawą, w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców.
Zdaniem prof. Ostaszewskiej kobiety, które przez wieki przebywały w sferze prywatnej i pełniły głównie role żon, matek i opiekunek, wykorzystują teraz możliwości wejścia do sfery publicznej.
– Widzą swoje życie poza mapą stereotypowych ról przypisanych kobiecie – zaznacza i zauważa, że inwestycja w kształcenie i ucieczka do miast systematycznie zyskują w oczach młodych Polek również za sprawą kultury popularnej, seriali i mediów społecznościowych.