Artykuł
praktyka
Jak ustalić podstawę zasiłku chorobowego z premii kwartalnych
Jeśli nie przysługują za okresy niezdolności do pracy, zwykle wliczamy je do podstawy zasiłkowej jako 1/12 sumy tych składników wypłaconych za cztery ostatnie kwartały. Inaczej jednak będzie, gdy pracownik pracuje krócej lub zmienił wymiar etatu
Podstawę wymiaru zasiłku z ubezpieczenia społecznego oraz wynagrodzenia chorobowego ustala się z przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy. Jeśli zatrudnienie obejmuje krótszy okres, przyjmuje się wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia.
Wynagrodzeniem jest przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe (zwykle łącznie 13,71 proc.).
Na przychód pracownika mogą się składać różne pozycje, np. premie, dodatki, prowizje, nagrody. Składniki te dla celów zasiłkowych można pogrupować pod kątem długości okresu, za jaki przysługują. Najczęściej są to składniki miesięczne, dwumiesięczne, kwartalne, półroczne i roczne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right