Cyfrowy bliźniak do testów
Wirtualne modele wygenerowane przez sztuczną inteligencję (AI) na podstawie medycznych baz danych już niedługo mogą zastąpić w badaniach klinicznych leków grupy kontrolne
Proces tworzenia leku, badania specyfiku oraz uzyskiwania zgody na dopuszczenie go do obrotu trwa wiele lat. Jednym z końcowych etapów prac są testy na ludziach. W tym celu tworzy się zazwyczaj dwie grupy ludzi (tzw. ramiona kontrolne). W dużym uproszczeniu: pierwszej podaje się nową substancję, a pozostali (losowo wybrani) uczestnicy zażywają albo placebo, albo obecny już w obrocie lek na to samo schorzenie.
Podstawowym problemem wynikającym z tego schematu jest konieczność werbowania wielu chętnych, z których aż połowa otrzyma znaną już substancję bądź placebo. To koszty, których można by uniknąć. Wystarczy wprowadzić do AI dane pochodzące z baz medycznych stworzonych m.in. w ramach poprzednich badań klinicznych oraz rzeczywiste dane pacjentów (Real-World Evidence; RWE) z rejestrów lub elektronicznej dokumentacji medycznej, by algorytmy powołały do istnienia wirtualne modele symulujące prawdziwych pacjentów.
W stronę etyki
– Technologia cyfrowych bliźniaków pozwala na tworzenie wirtualnych modeli pacjentów na podstawie danych rzeczywistych. AI symuluje zachowanie organizmu, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie udziału prawdziwych pacjentów w badaniach klinicznych – mówi dr Łukasz Więch, lekarz badacz, kierownik studiów „Prowadzenie i monitorowanie badań klinicznych” w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.