Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-06-07

Mieć wodór

Innowacyjny proces, który ułatwi pracę stosów ogniw elektrochemicznych

Dr inż. Marek Skrzypkiewicz, dr inż. Agnieszka Żurawska, mgr inż. Magdalena Kosiorek i prof. Jakub Kupecki z Instytutu EnergetykiDr inż. Marek Skrzypkiewicz, dr inż. Agnieszka Żurawska, mgr inż. Magdalena Kosiorek i prof. Jakub Kupecki z Instytutu Energetyki

Stosy ogniw elektrochemicznych, które mogą być stosowane do produkcji wodoru, będącego jednym z paliw przyszłości i surowców w przemyśle chemicznym, tworzy konstrukcja stalowa, wymagająca specjalnych uszczelnień szklano -ceramicznych. Konwencjonalny proces ich tworzenia wymaga wycinania – to kosztowna metoda, przy której powstaje dużo strat materiałowych. Badacze z Instytutu Energetyki opracowali innowacyjny proces i specjalną pastę, które pozwalają na wydruk uszczelnienia bezpośrednio na elementach stosu.

Urządzenia do wytwarzania wodoru – ogniwa stałotlenkowe – podczas pracy nagrzewają się do temperatury 600–750 st. C. Właśnie dzięki tak wysokiej temperaturze można produkować wodór bez stosowania drogich katalizatorów, a bezpośrednie wykorzystanie pary powoduje, że proces ma bardzo wysoką sprawność. Największym wyzwaniem dla tej technologii są trudności z uszczelnianiem stosów, wynikające właśnie z pracy w wysokiej temperaturze. Ten problem udało się jednak rozwiązać.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00