Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2024 r., sygn. II FSK 517/21

      W ocenie działań podatnika, polegających na dokonywaniu czynności prawnych mających wpływ na obowiązki podatkowe, organy podatkowe i sądy muszą rozstrzygać, czy te czynności były pozorne lub dokonane przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej sprzecznej z celem i przedmiotem ustawy podatkowej, wykorzystując do tego odpowiednie regulacje prawne, w tym klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 18 stycznia 2024 r., sygn. II FSK 477/21

      Zmiana jedynie strony umowy leasingu, a nie jej warunków, nie wpływa na wysokość kosztów uzyskania przychodów i w związku z tym nie nakłada obowiązku stosowania nowych przepisów podatkowych wprowadzonych zmianą ustawy, o ile zmiana ta została dokonana w ramach obowiązującego porządku prawnego i nie prowadzi do działań obejścia prawa zgodnie z ratio legis art. 8 ustawy zmieniającej.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 1 grudnia 2023 r., sygn. III FSK 993/23

      W przypadku gdy podmiot udostępnia lokal na zasadach podnajmu innemu podmiotowi, który w tym lokalu wykonuje własną działalność gospodarczą, wynajmujący nie jest zobowiązany do aktualizacji informacji NIP-8 w zakresie miejsc prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż wynajmowany lokal stanowi przedmiot świadczenia dla podnajmującego, a nie miejsce prowadzenia działalności wynajmującego.

    • gavel
      Orzeczenie

      Dochód z dzierżawy gospodarstwa rolnego a prawo do zasiłku - Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2023 r., sygn. I OSK 2352/21

      Dochód z gospodarstwa rolnego, ustalany na podstawie hektarów przeliczeniowych, należy doliczać do dochodu rodziny, niezależnie od rzeczywistego zaangażowania członków rodziny w pracę w tym gospodarstwie, również w przypadku gdy gospodarstwo zostało oddane w dzierżawę.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 7 listopada 2023 r., sygn. II GSK 1288/20

      1. Zgodnie z art. 627 Kodeksu cywilnego, umowy zawarte przez związek rewizyjny na sporządzenie protokołu z działalności spółdzielni mieszkaniowej stanowiły umowy o dzieło, a nie umowy o świadczenie usług. Kluczowe było tu uznanie, że istotą umów było osiągnięcie konkretnego rezultatu (przeprowadzenie lustracji i sporządzenie protokołów), a nie same czynności prowadzące do tego rezultatu. 2. W kontekście

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 19 października 2023 r., sygn. II GSK 781/20

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 20 września 2023 r., sygn. III OSK 2028/22

      Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy o samorządzie gminnym, rada gminy ma wyłączne uprawnienie do podejmowania uchwał w sprawach majątkowych gminy, w tym dotyczących zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 3 sierpnia 2023 r., sygn. II FSK 134/21

      Przedmiotem pożyczki może być przeniesienie prawa do dysponowania określonym majątkiem przez jedną stronę na rzecz drugiej strony w drodze cesji. Takie przeniesienie może być traktowane jak zapłata odsetek i stanowić swego rodzaju datio in solutum.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 10 lipca 2023 r., sygn. II GSK 422/20

      Dla kwalifikacji umowy jako umowy o dzieło decydujące jest istnienie konkretnej, indywidualnie określonej i weryfikowalnej pracy twórczej, której wynikiem jest samoistny, jednorazowy rezultat. Natomiast umowa o świadczenie usług koncentruje się na procesie wykonywania czynności, bez sprecyzowania oczekiwanego, indywidualnego rezultatu. W kontekście umów z artystami, takich jak muzyk, istotne jest,

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 28 kwietnia 2023 r., sygn. I FSK 829/20

      Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Osoba fizyczna nie będzie podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu zawartej umowy dzierżawy, gdy zawarcie tej umowy nie jest związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą. Również na gruncie podatku dochodowego

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 12 kwietnia 2023 r., sygn. III FSK 4723/21

      1. W postępowaniu dowodowym w sprawie podatkowej, organ podatkowy nie jest zobligowany do uwzględnienia każdego dowodu proponowanego przez stronę, jeżeli inne dowody są wystarczające do prawidłowego ustalenia stanu faktycznego. Dowód musi mieć znaczenie dla sprawy, a jego uwzględnianie nie jest obligatoryjne, jeśli dana okoliczność jest już dostatecznie udowodniona innym dowodem. 2. Podatkowi od spadków

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2023 r., sygn. III FSK 1897/21

      W przypadku umowy pożyczki odnawialnej, gdzie ostateczna suma środków pieniężnych przekazanych pożyczkobiorcy nie jest znana w chwili zawarcia umowy, obowiązek podatkowy powstaje z każdorazową wypłatą środków na podstawie umowy. Podstawą opodatkowania jest wówczas każda indywidualna kwota wypłacana pożyczkobiorcy, a nie suma ostatecznego zadłużenia.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2023 r., sygn. II FSK 2700/20

      Definitywne zawarcie umowy leasingu samochodów osobowych następuje z chwilą podpisania Indywidualnych Umów Użytkowania Samochodu, które potwierdzają wszystkie warunki określone w Zamówieniach oraz wskazują czas trwania leasingu i konkretne dane samochodów. W przypadku podpisania Indywidualnych Umów Użytkowania Samochodu po 31 grudnia 2018 r., do rozliczenia kosztów podatkowych z tytułu leasingu należy

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2023 r., sygn. III FSK 4955/21

      1. Organ podatkowy nie jest zobowiązany do uwzględnienia każdego wniosku dowodowego strony, jeżeli dla prawidłowego ustalenia stanu faktycznego wystarczają inne dowody. 2. W ramach realizacji obowiązku alimentacyjnego mieszczą się drobne prezenty, natomiast nie można do nich zakwalifikować znacznych kwot świadczonych jednorazowo.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 2 marca 2023 r., sygn. I FSK 38/20

      W sytuacji, gdy bank po cesji wierzytelności hipotecznych na rzecz banku hipotecznego kontynuuje obsługę i rozliczanie tych wierzytelności, nie zachowuje statusu kredytodawcy i nie korzysta ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 38 u.p.t.u. Ponadto, w kontekście art. 43 ust. 1 pkt 40 u.p.t.u., tylko niektóre z usług świadczonych w ramach tej obsługi mogą być objęte zwolnieniem

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2023 r., sygn. III FSK 2043/21

      Zwrot "zostało wykonane" użyty w art. 7 ust. 2 u.p.s.d. również należy wiązać z konkretnym skutkiem, polegającym na pełnym wykonaniu (doprowadzeniu do skutku, zrealizowaniu, etc.) polecenia darczyńcy.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 12 października 2022 r. sygn. III OSK 1530/21

      Rada gminy nie może narzucać czasu trwania umowy najmu lokalu socjalnego. Termin jej wygaśnięcia powinny ustalać strony, które ją podpisują.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 30 maja 2022 r., sygn. I FSK 805/18

      Jeżeli leasingodawca rozwiązuje przedterminowo umowę leasingu finansowego, to ma prawo do korekty VAT in minus w związku ze zwrotem przedmiotu leasingu nie tylko wtedy, gdy przedmiot ten został mu faktycznie (fizycznie) przekazany, ale także wtedy, gdy bez takiego przekazania został pozostawiony do wyłącznej dyspozycji leasingodawcy.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 2022 r., sygn. III FSK 439/21

      Gdy córka zaciąga kredyt na zakup domu przez matkę, a ta zobowiązuje się go spłacić, to zawarta przez nie umowa z pewnością nie dotyczy powiernictwa.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2022 r., sygn. II FSK 1885/19

      Wynagrodzenie wypłacone przez głównego wykonawcę dalszym podwykonawcom w ramach solidarnej odpowiedzialności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2022 r., sygn. II FSK 1885/19

      Wynagrodzenie wypłacone przez głównego wykonawcę dalszym podwykonawcom w ramach solidarnej odpowiedzialności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2022 r., sygn. II FSK 972/19

      Aby można było uznać dany przedmiot intelektualny za utwór w rozumieniu prawa autorskiego, spełnione muszą być dwa warunki: nie może mieć on w przeszłości takiego samego lub podobnego poprzednika oraz statystycznie nieprawdopodobne jest stworzenie takiego dzieła w przyszłości.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2021 r., sygn. II GSK 3768/17

      Aby zrealizować dzieło, wykonawca musi mieć własne, indywidualne umiejętności, tak by powstał efekt odróżniający się od innych. Kontrakty, których przedmiotem są efekty standardowych prac, wykonywanych starannie i zgodnie z posiadanymi umiejętnościami zawodowymi, nie kwalifikują się jako umowy o dzieło.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 12 października 2021 r., sygn. III FSK 3186/21

      Kto swobodnie dysponuje pieniędzmi wpłaconymi przez inną osobę, nie może twierdzić, że zostały mu one przekazane wyłącznie na przechowanie. Jeśli zgodził się na ich zwrot w przyszłości, to dostał pożyczkę, od której powinien zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00