Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2011 r., sygn. II FSK 1093/10

      1. Skoro spółka komandytowa prowadzi działalność gospodarczą i jako nieposiadająca osobowości prawnej i niebędąca podatnikiem podatku dochodowego, gdyż podatnikiem są jej wspólnicy objęci dyspozycją art. 5b ust.2 u.p.d.o.f., to tym samym ich przychody uzyskane z tytułu udziału w spółce komandytowej na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menadżerskich lub umów o podobnym charakterze

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2011 r., sygn. II FSK 784/10

      Opłaty notarialne i wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło przez biegłego rewidenta nie zostały poniesione w celu uzyskania przychodu spółki cywilnej wobec tego nie mogą być zakwalifikowane do kosztów uzyskania na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy podatkowej.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2011 r., sygn. II FSK 1101/10

      Współwłasność łączna, w tym wypadku wspólność majątkowa, różni się od ułamkowej tym, że nie można w niej określić ilości udziałów każdego współwłaściciela. Obu współwłaścicielom przysługuje pełne prawo do całej masy majątkowej w niej zawartej i dlatego żaden ze współwłaścicieli nie może korzystać z praw własności przez cały czas trwania współwłasności łącznej.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 24 listopada 2011 r., sygn. I FSK 1299/10

      Najem jest usługą wymienioną w klasyfikacjach statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a umowa najmu ma charakter ciągły i jest zawierana w celu zarobkowym, wobec czego obrót z tym związany podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 24 listopada 2011 r., sygn. I FSK 1248/10

      Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług na swój własny użytek definiują pojęcie działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika VAT. Nie można więc utożsamiać działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług z działalnością gospodarczą, o której mowa w prawie działalności gospodarczej. Nie będzie także na gruncie podatku od towarów i usług znajdować zastosowania

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 10 listopada 2011 r., sygn. I FSK 153/11

      Usługa (w postaci rozliczenia nakładów na dzierżawioną nieruchomość) realizowana jest w momencie rozliczania (a nie ponoszenia) nakładów.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 4 października 2011 r., sygn. II FSK 632/10

      Wyznacznikiem obowiązku alimentacyjnego oraz zakresu tego obowiązku odniesionego do konkretnego zobowiązanego jest nie tylko sytuacja ekonomiczna stron stosunku alimentacyjno-prawnego. Obowiązek alimentacyjny może być realizowany dobrowolnie przez członków rodziny.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 20 września 2011 r., sygn. II FSK 2305/10

      Istotą umowy pożyczki jest uzyskanie przez biorącego pożyczkę władztwa nad określoną ilością rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku lub pieniędzy, czyli uzyskanie możliwości dysponowania określoną ilością rzeczy lub pieniędzy. W przypadku operacji przeksięgowania biorący pożyczkę nie uzyskuje rzeczywistego władztwa nad przeksięgowanymi środkami pieniężnymi, ponieważ nie może nimi dysponować ani ich

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 20 wrzenia 2011 r., sygn. II FSK 1119/10

      W sytuacji, gdy przedsiębiorstwo nie posiada odrębnej osobowości prawnej względem osoby fizycznej (jednoosobowa działalność gospodarcza), nie może mieć ono żadnych zobowiązań względem tej osoby. Przedsiębiorca, który jest jednocześnie właścicielem przedsiębiorstwa, odpowiada zarówno majątkiem przedsiębiorstwa, jak i majątkiem osobistym za wszelkie zobowiązania wobec osób trzecich. Nie ma żadnego wewnętrznego

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 24 sierpnia 2011 r., sygn. II FSK 573/10

      Kosztem uzyskania przychodu nie jest każdy koszt faktycznie poniesiony, ale koszt związany z uzyskaniem przychodu.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 19 lipca 2011 r., sygn. II FSK 251/10

      Dowodem potwierdzającym darowiznę pieniędzy musi być dokument z dnia jej otrzymania.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 12 lipca 2011 r., sygn. II FSK 418/10

      Bez względu na to, czy umowy menedżerskie zostaną zawarte w ramach działalności gospodarczej, czy też poza nią, przychody z tytułu ich wykonywania będą zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście i opodatkowane według jednakowych zasad. Zasady te wyłączają możliwość kwalifikowania przychodów z umów menedżerskich nawet tych, które zawierane są w ramach działalności gospodarczej jako

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 6 lipca 2011 r., sygn. II FSK 205/10

      Przekazanie ustanowionej zgodnie z art. 888 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2000 r. Nr 22 poz. 271 ze zm., dalej .) jako suma pieniężna darowizny na rachunek Funduszu Inwestycyjnego nie zmienia jej pieniężnego charakteru (art. 353 § 1 i art. 353 zn. 1 § 1 k.c.).

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 31 maja 2011 r., sygn. II FSK 77/10

      Z mocy art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a u.p.c.c.. w zw z. art. 535 k.c. i art. 1 ust. 2 u.o.z. sprzedaż konia będzie- również dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych - traktowana identycznie jak sprzedaż rzeczy, a tym samym będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 12 maja 2011 r., sygn. II FSK 2218/09

      Zgodnie z art. 888 k.c. darowizna polega na bezpłatnym świadczeniu na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Cecha bezpłatności oznacza, że świadczenie to nie może mieć odpowiednika w świadczeniu drugiej strony. Jednocześnie strony darowizny muszą być zgodne co do tego, że podstawa prawna świadczenia darczyńcy ma charakter bezpłatny (causa donandi). Pojęcie causa ma wyjaśnić powody bezpłatnego

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 29 kwietnia 2011 r., sygn. II FSK 2216/09

      W przypadku umowy darowizny dłużnikiem jest darczyńca. Powstanie obowiązku podatkowego przy nabyciu rzeczy w wyniku umowy darowizny zawartej bez przewidzianej prawem formy ustawodawca wiąże zatem wyłącznie z zachowaniem darczyńcy, a nie z zachowaniem obdarowanego. Nie jest zatem istotne, czy i kiedy obdarowany złożył oświadczenie o przyjęciu darowizny.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 14 kwietnia 2011 r., sygn. II FSK 2137/09

      Działalność wykonywana przez wspólników spółki osobowej, polegająca na świadczeniu usług menadżerskich na rzecz innej spółki, jest opodatkowana jako przychód z działalności wykonywanej osobiście.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2011 r., sygn. II FSK 2041/09

      Aby można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wypłacone odsetki od pożyczki, umowa pożyczki musi zostać wykonana.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 1 kwietnia 2011 r., sygn. I FSK 631/10

      Zleceniobiorca pozbawiony jest przymiotu samodzielności przy wykonywaniu swojej działalności w rozumieniu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, wobec czego nie jest podatnikiem VAT w sytuacjach gdy w oparciu o umowę zlecenia lub o dzieło - działa na zewnątrz w imieniu zleceniodawcy i na jego rachunek, oraz w ramach powierzonej mu czynności zleceniodawca przejmuje odpowiedzialność za jego działania.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 24 marca 2011 r., sygn. II FSK 1789/09

      Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, zmierzającą do stworzenia, zabezpieczenia i zachowania źródła przychodów.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 23 lutego 2011 r., sygn. II FSK 1898/09

      Nie cała kwota wydatków na budowę domu, odliczona w ramach ulgi budowlanej, powinna pomniejszać wartość początkową środka trwałego.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 3 lutego 2011 r., sygn. II FSK 1730/09

      Bez względu na to, czy umowy menedżerskie zostaną zawarte w ramach działalności gospodarczej, czy też poza nią, "przychody z tytułu ich wykonywania będą zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście i opodatkowane według jednakowych zasad. Zasady te wyłączają możliwość kwalifikowania przychodów z umów menedżerskich, nawet tych, które są zawierane w ramach działalności gospodarczej, jako

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 18 stycznia 2011 r., sygn. II FSK 1660/09

      Uwzględnienie przez organy podatkowe treści art. 888 § 1 i art. 890 § 1 Kodeksu cywilnego nie przekreśla - czego zdaje się nie dostrzegać autor skargi kasacyjnej - autonomii prawa podatkowego, którego przepisy wyznaczają podstawę dla wyciągnięcia prawnopodatkowych konsekwencji określonych zdarzeń i faktów.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 14 stycznia 2011 r., sygn. II FSK 1550/09

      Na gruncie art. 12 poszczególnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ustawy Prawo autorskie, wynagrodzenie z tytułu użytkowania oprogramowania komputerowego nie jest zaliczane do należności licencyjnych, dlatego też udzielenie na nie licencji nie skutkuje powstaniem obowiązku zapłaty podatku u źródła na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00