Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 lipca 2023 r., sygn. II GSK 422/20

Dla kwalifikacji umowy jako umowy o dzieło decydujące jest istnienie konkretnej, indywidualnie określonej i weryfikowalnej pracy twórczej, której wynikiem jest samoistny, jednorazowy rezultat. Natomiast umowa o świadczenie usług koncentruje się na procesie wykonywania czynności, bez sprecyzowania oczekiwanego, indywidualnego rezultatu. W kontekście umów z artystami, takich jak muzyk, istotne jest, aby umowa precyzyjnie określała charakter i zakres oczekiwanego dzieła, aby mogła być zakwalifikowana jako umowa o dzieło. Brak takiego precyzyjnego określenia prowadzi do kwalifikacji umowy jako umowy o świadczenie usług, co ma konsekwencje w zakresie podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Teza od Redakcji

Ubezpieczenia

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Protokolant Paweł Cholewski po rozpoznaniu w dniu 10 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 listopada 2019 r. sygn. akt VI SA/Wa 1264/19 w sprawie ze skargi Z. w S. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 27 marca 2019 r. nr 546/2019/Ub w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Z. w S. na rzecz Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 5 listopada 2019 r., sygn. akt VI SA/Wa 1264/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Z. w S. z 27 marca 2019 r. w przedmiocie stwierdzenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym:

Decyzją z 27 marca 2019 r. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, po rozpatrzeniu odwołania Z. w S. (dalej "skarżący"), utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z 9 października 2015 r. stwierdzającą, że K.S. (dalej "zainteresowany") podlegał obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego jako osoba wykonująca pracę na podstawie umowy o świadczenie usług 11 października 2009 r. na rzecz skarżącego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00