Cyfryzacja energetyki da bezpieczeństwo, niskie ceny i ochroni środowisko
Cyfryzacja w sektorze energetycznym pozwala na zwiększenie udziału OZE w miksie energetycznym, przez co zwiększa bezpieczeństwo i sprzyja ochronie środowiska. Ale czy na zmiany gotowy jest statystyczny Polak?
„Cyfrowy klucz do taniej i czystej energii” to tytuł kolejnego panelu dyskusyjnego, który odbył się w ramach cyklu „Cyfrowa gospodarka” organizowanego przez „Dziennik Gazetę Prawną”.
Najnowsze rozwiązania cyfrowe rewolucjonizują elektroenergetykę – czy tak się dzieje również w Polsce? Co innowacyjne cyfrowe zmiany oznaczają dla odbiorcy końcowego? Co wydarzy się do końca dekady? I czy regulacje prawne, w tym na poziomie Unii Europejskiej, to napęd czy hamulec cyfrowych zmian w elektroenergetyce? Wokół tych zagadnień toczyła się dyskusja, w której udział wzięli: Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska, Mariusz Kondraciuk, dyrektor branży Smart Infrastructure Siemens Polska, oraz dr hab. Dorota Niedziółka, profesor SGH, prorektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i kierownik Katedry Geografii Ekonomicznej.
Technologia otwiera nowe możliwości
Otwierając dyskusję, Mariusz Kondraciuk zwrócił uwagę na zauważalny trend wdrażania cyfryzacji w sieciach o coraz niższych napięciach.
– O ile sieć przesyłowa jest dobrze scyfryzowana i zautomatyzowana już od wielu lat, o tyle na niższych napięciach mamy coraz więcej wspólnot energetycznych, spółdzielni i systemów samobilansujących się. A to oznacza, że potrzebne są bardzo wyrafinowane mechanizmy, które są w stanie w zasadzie w czasie rzeczywistym reagować na popyt i podaż energii oraz na zmienność warunków atmosferycznych, jeżeli wykorzystywane są źródła odnawialne nieodporne na zmiany pogody – wskazał.