orzeczenie
Podatek nie jest od razu od całej renty
Nie da się przy zawieraniu umowy renty z góry ustalić podstawy opodatkowania. Dlatego daninę płaci się w miarę otrzymywania kolejnych świadczeń – stwierdził wczoraj w uchwale Naczelny Sąd Administracyjny
Nie chodzi o rentę z ZUS, tylko wypłacaną na podstawie art. 903 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem przez umowę renty jedna ze stron zobowiązuje się względem drugiej do określonych świadczeń okresowych w pieniądzu lub w rzeczach oznaczonych tylko co do gatunku.
Powstało pytanie, od jakiej kwoty osoba uprawniona do renty ma zapłacić podatek od spadków i darowizn – czy od razu od całości świadczeń wynikających z umowy, czy w miarę ich otrzymywania.
NSA uznał, że ponieważ umowa renty ma charakter losowy i wygasa w chwili śmierci osoby otrzymującej te świadczenia, to nie można w momencie jej podpisania jednoznacznie wskazać ich wartości. Ostateczna wysokość wszystkich świadczeń zależy od tego, przez jaki czas renta będzie faktycznie wypłacana. Nie można tego przewidzieć w chwili zawarcia umowy.