Poradnia ubezpieczeniowa
- Czy przyczynienie się do wypadku w drodze do pracy uniemożliwi skorzystanie z łagodniejszych wymogów otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy
- Dlaczego ZUS nie może kwestionować motywów osoby pobierającej rentę rodzinną, która zapisuje się na kolejne studia
- W jakiej kolejności sąd ustala fakty w postępowaniu o rentę z tytułu niezdolności do pracy
Uległem wypadkowi w drodze z pracy do domu. Wystąpiłem o rentę z tytułu niezdolności do pracy. ZUS odmówił mi prawa do renty, bo nie spełniam warunku wymaganego okresu składkowego (nie przepracowałem pięciu lat w ostatnich dziesięciu latach). Moim zdaniem nie muszę spełniać tego warunku, bo uległem wypadkowi w drodze z pracy do domu, ale ZUS uznał, że to, iż spożywałem alkohol i przyczyniłem się do wypadku, powoduje, że nie ma podstaw do skorzystania z tego ułatwienia. Czy organ ma rację?
Nie, w tym przypadku ZUS nie ma racji, ponieważ przyczynienie się do takiego zdarzenia nie wpływa na możliwość skorzystania z łagodniejszych warunków przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy.
Zgodnie z art. 57 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (dalej: ustawa emerytalna) renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki: