wyjaśnienia
Jak dni zwolnienia z powodu siły wyższej wpływają na zasiłek
Zgodnie z dotychczasową wykładnią ZUS należało je traktować jak czas przepracowany, a wynagrodzenie przyjmować w kwocie faktycznej. Ostatnio jednak zakład na infolinii podaje inną interpretację przepisów, choć na jego stronie internetowej nie ma żadnej oficjalnej informacji o zmianie
Zgodnie z art. 1481 ustawy z 26 czerwca 1974 r. ‒ Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465; dalej: k.p.) pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze dwóch dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. W okresie tego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do połowy wynagrodzenia. Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy. Pracownicy mogą skorzystać z tego uprawnienia od 26 kwietnia 2023 r.
Praktycznie od razu po wejściu w życie art. 1481 k.p. pojawiła się wśród płatników wątpliwość, jak traktować nowe uprawnienie w kontekście ustalania podstawy wymiaru zasiłków, a dokładniej ‒ czy dokonać uzupełnienia wynagrodzenia, jeśli w danym miesiącu takie zwolnienie od pracy wystąpiło.