Nowa rada może przyjąć swoją procedurę uchwalania budżetu. Co musi ona określać?
Wkrótce rady jednostek samorządu terytorialnego przystąpią do uchwalania budżetów na przyszły rok. Procedura będzie przebiegać niejednokrotnie tak, jak życzyli sobie radni poprzednich kadencji, co dla wielu wybranych w tegorocznych wyborach rajców może być zaskoczeniem. Bo choć podstawowe zasady uchwalania budżetu określa ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych i samorządowe ustawy ustrojowe, to szczegóły reguluje jednak uchwała organu stanowiącego JST w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej (dalej: uchwała proceduralna). Podstawę prawną do jej wydania zawiera art. 234 u.f.p. Przepisy nie wskazują, na jaki okres taka uchwała powinna zostać uchwalona, zatem może być ona bezterminowa albo np. obowiązywać przez rok budżetowy lub kadencję organu stanowiącego. Co istotne – radni mogą zmienić uchwałę proceduralną w razie potrzeby. A zatem co mogą w niej uregulować, jeśli ocenią, że zasady „odziedziczone” po poprzednikach nie są doskonałe? Odpowiadamy na wybrane pytania.
Zakres merytoryczny
PYTANIE Radni zamierzają zmienić uchwałę w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej, by wskazać burmistrzowi priorytety przy opracowywaniu tego dokumentu. Ponadto chcieliby, aby zarząd gminy szczegółowo uzasadnił poszczególne pozycje wydatków w budżecie, a nawet przygotowywał kilka wariantów projektu budżetu. Czy można wprowadzić takie regulacje?
Jak wskazała RIO we Wrocławiu w uchwale z 27 października 2010 r. (nr 90/2010), w akcie dotyczącym trybu prac nad projektem uchwały budżetowej rada gminy powinna określić zakres merytoryczny projektu budżetu, a także regulacje dotyczące trybu uchwalania budżetu, w tym harmonogram prac organu stanowiącego oraz jego komisji. To jednak tylko minimalne elementy uchwały proceduralnej, które wynikają z art. 234 u.f.p., o czym świadczy użyty w przepisie zwrot „w szczególności”. Należy jednak pamiętać, że uchwała proceduralna nie powinna powtarzać zagadnień uregulowanych w u.f.p. (uchwała RIO w Bydgoszczy z 4 sierpnia 2010 r., nr XVII/41/2010).