Silna cyfrowa granica
Nabywanie kompetencji cyfrowych przez obywateli powinno być priorytetem każdego rządu – mówi wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i wskazuje, że cyberbezpieczeństwo będzie priorytetem naszej prezydencji w UE
Od lewej: wicepremier Krzysztof Gawkowski, prowadzący wywiad Janusz Dziurzyński, prezes ABSL, oraz wicenaczelny DGP Marek Tejchman
Z Krzysztofem Gawkowskim rozmawia Janusz Dziurzyński (ABSL)
Jest wiele opracowań i raportów, które mówią jednoznacznie, że miejsca i kraje, które inwestują w kompetencje cyfrowe, mają się lepiej, tworzą więcej ciekawych miejsc pracy, ściągają kapitał, nowe inwestycje. Pytanie: co my u nas, w kraju, możemy zrobić, żeby o takie kompetencje dbać? Dlaczego to pytanie jest takie ważne? Dlatego, że sektor nowoczesnych usług dla biznesu, który ABSL ma przyjemność reprezentować, opiera się na kompetencjach. Naszą wartością są ludzie. W jaki sposób rząd planuje wpisać się w tę potrzebę i jak pomóc?
Kompetencje cyfrowe to dzisiaj dla większości Polek i Polaków miękkie podbrzusze ich wiedzy. To wychodzi w różnych testach. My o tym wiemy i dlatego w najbliższych latach będą na ten cel bardzo duże pieniądze. Chcemy wspierać kompetencje cyfrowe i będziemy to robili. Na różnych polach. Po pierwsze, przez edukację, po drugie, przez biznes, po trzecie, przez naukę. Przez działania w konkretnych branżach.
Nabywanie kompetencji cyfrowych przez obywateli powinno być priorytetem każdego rządu dlatego, że wykluczenie cyfrowe może ograniczyć możliwości ludzi. Ktoś nie będzie mógł korzystać z usług, które gwarantuje administracja, nie będzie mógł rozwinąć biznesu. Ludzie będą tracić możliwość łatwiejszego życia. Dlatego kompetencje cyfrowe trzeba jak najbardziej rozwijać. Chcemy je też ukierunkować na poszczególne grupy, które wydają nam się dzisiaj najbardziej potrzebujące wsparcia. Uczeń powinien mieć wpajaną świadomość konieczności rozwoju kompetencji cyfrowych i ich późniejszego wykorzystywania. W pokoleniu studentów i osób już będących na rynku pracy trzeba też wykształcić przekonanie, że warto rozwijać umiejętności i aktywnie z nich korzystać. Najbardziej czuła kwestia to seniorzy, bo mamy poczucie, że ich wykluczenie cyfrowe jest dzisiaj największe.