Interpretacja indywidualna z dnia 18 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.715.2024.2.AK
Zwolnienie od podatku VAT sprzedaży licytacyjnej zabudowanej nieruchomości, tj. działek zabudowanych budynkiem.
Zwolnienie od podatku VAT sprzedaży licytacyjnej zabudowanej nieruchomości, tj. działek zabudowanych budynkiem.
Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości w ramach licytacji komorniczej.
Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej wydatków dotyczących budynku mieszkalnego częściowo wykorzystywanego w tej działalności.
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT czynności wycofania z działalności gospodarczej prawa użytkowania nieruchomości wraz z prawem własności budynku w celu ich dalszego wykorzystania na potrzeby najmu oraz brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, który został odliczony w związku z poniesionymi wydatkami inwestycyjnymi.
Podleganie opodatkowaniu i korekta podatku naliczonego w związku z przeniesieniem budynku z działalności gosp. do majątku prywatnego.
Zwolnienie od podatku dla dostawy nieruchomości w ramach sprzedaży egzekucyjnej.
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków na budowę Budynku w odniesieniu do 94,1% tego podatku, tj. w odniesieniu do tej części podatku naliczonego, która odpowiada udziałowi powierzchni Budynku wykorzystywanej nadal wyłącznie do działalności opodatkowanej w ogólnej powierzchni Budynku.
Opodatkowana jest, co do zasady, sprzedaż „nowych” budynków – oddawanych do konsumpcji po ich wybudowaniu bądź ulepszeniu, a zwolnieniu może podlegać dostawa „starych” budynków, gdyż nie występuje wówczas wartość dodana
Skutki podatkowe związane ze sprzedażą w drodze licytacji komorniczej nieruchomości zabudowanej.
Ustalenie, czy strata jaka powstała w związku z likwidacją nie w pełni zamortyzowanych Nieruchomości oraz środków trwałych stanowi dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu, w jakim momencie następuje likwidacja Nieruchomości i środków trwałych jej towarzyszących oraz czy wydatki poniesione na prace rozbiórkowe zwiększą wartość początkową nowych środków trwałych
Zwolnienie z podatku VAT przekazania do majątku prywatnego części usługowej budynku oraz obowiązku dokonania korekty podatku VAT związanej z wybudowaniem części budynku usługowego.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków na budowę budynku gospodarczego wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności.
Uznanie umowy zawartej z zastosowaniem art. 709(16) Kodeksu cywilnego w części za leasing operacyjny, a w części za leasing gruntów oraz ustalenie skutków podatkowych ww. umowy.
Umorzenie części kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na remont domu - zaniechanie poboru podatku.
Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości zabudowanej, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy oraz w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego od wydatków poczynionych po zakupie ww. nieruchomości.
Możliwość i moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty za odstąpienie od przedwstępnej umowy sprzedaży.
Czy szkoła może dokonywać odpisów amortyzacyjnych po 31 grudnia 2023 r. (winno być: 2022 r.) od opisanego wyżej budynku internatu, nabytego przed 1 stycznia 2022 r. oraz zaliczać te odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodu do momentu pełnego zamortyzowania tego środka trwałego?
Koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności nieruchomości budynku mieszkalnego.
Brak opodatkowania wycofania budynku (nieruchomości) z działalności gospodarczej i przeniesienia go do majątku prywatnego, brak korekty podatku VAT oraz opodatkowania i rozliczenia przez Pana najmu nieruchomości, możliwość zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy najmu nieruchomości.
Obowiązek podatkowy w związku ze sprzedażą w trybie egzekucji sądowej zabudowanej nieruchomości (komornik-płatnik).
Brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z wydatków związanych z realizacją projektu.
Ustalenie, czy Spółka jest uprawniona do dokonywania amortyzacji lokali stosownie do treści art. 16a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w zw. z art. 16c pkt 2a tej ustawy oraz czy odsetki od kredytu zaciągniętego na częściowe sfinansowanie zakupu lokalu będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodu.
Zwolnienie od podatku sprzedaży nieruchomości. Brak obowiązku korekty odliczonego podatku VAT od wydatków poniesionych na ulepszenia nieruchomości.