Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.290.2024.5.KP

Koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności nieruchomości budynku mieszkalnego.

Interpretacja indywidualna

- stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 5 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 maja 2024 r. (wpływ – 17 maja 2024 r.), pismem z 5 czerwca 2024 r. (wpływ 12 czerwca 2024 r.) oraz pismem z 15 lipca 2024 r. (wpływ 17 lipca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W spadku po A. A i B. A odziedziczył Pan nieruchomość – budynek mieszkalny położony na gruncie w użytkowaniu wieczystym od gminy X.

Umowa użytkowania zawarta była na 50 lat.

Z uwagi na przeoczenie terminu umowa wygasła.

Warunkiem do ponownego zawarcia umowy wieczystego użytkowania i przystąpienia do aktu notarialnego Rep. (...) ustanawiającego oddanie gruntu w wieczyste użytkowanie było dysponowanie wszystkimi udziałami własności w nieruchomości.

Zaznacza Pan, że odziedziczył 5/6 nieruchomości, natomiast Pana mama A. B 1/12 i brat mamy E. A 1/12.

Konieczne zatem było wykupienie udziałów od E. A zamieszkałego w Argentynie.

Zawarta została umowa nabycia 1/12 udziału w spadku nakładów na budowę budynku. Umowa potwierdzona przez notariusza w (...) z dnia (...) 2016 r. – potwierdzenie prawomocności umowy.

Na konto X tytułem zakupu udziałów przelał Pan kwotę (...) EURO. Kwota ta stanowi bezpośredni koszt związany z aktem oddania gruntu w użytkowanie wieczyste.

Zawarcie takiego aktu było konieczne bowiem budynek był na cudzym gruncie i nie mógł Pan nim dysponować.

W 2018 r. nieruchomość została sprzedana, złożył Pan PIT-39, za otrzymane środki ze sprzedaży zakupił Pan mieszkanie.

W 2023 r. I Urząd Skarbowy (...) dokonał czynności kontrolnych w zakresie poprawności rozliczenia dochodów uzyskanych ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości i nie uznał za koszt uzyskania przychodu kwoty (...) EURO, co wpłynęło na powstanie zaległości podatkowej. Chociaż nie zgadza się Pan z tym faktem, złożył Pan korektę PIT-39, kwotę zaległości uregulował Pan łącznie z odsetkami za zwłokę.

Uzupełnienie wniosku

Wniosek dotyczy interpretacji przepisu art. 22 pkt 6d [powinno być: ust. 6d – dopisek organu] ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Oczekuje Pan wykładni przepisów ustawy o podatku dochodowym w zaistniałym stanie faktycznym, tj. możliwości uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodu opłaty poniesionej na nabycie udziału w spadku nieruchomości.

Nabytą w spadku nieruchomość Pan sprzedał i oświadczył, że otrzymane środki przeznaczy na zakup mieszkania. W 2023 r. I US (...) dokonał czynności sprawdzających w zakresie poprawności rozliczenia dochodów ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości i nie uznał za koszty uzyskania przychodu kwoty 12.500 EURO wydatku za nabyte udziały w spadku od D. A.

Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej. Jest Pan Prezesem i udziałowcem w Spółce X

C. A - Pana dziadek zmarł w dniu (...) 1988 r.

B. A - Pana babcia zmarła w dniu (...) 1998 r.

Po A. A dziedziczenie ustawowe, Sąd w postanowieniu stwierdził nabycie spadku przez żonę, córkę i syna.

B. A testamentem /akt notarialny/ spadkobiercą jest Pan.

Spadkodawcy B. A i C. A budowali dom na gruncie Skarbu Państwa - umowa użytkowania wieczystego na okres 50 lat.

W drodze spadku po babci B. A [Odpowiedź na pytanie: Na podstawie jakiej czynności prawnej (np. dział spadku, zniesienie współwłasności itp.) nabył Pan przedmiotowy spadek?]

Przedmiotem spadku była tyko wskazana nieruchomość.

Umowa wieczystego użytkowania gruntu wygasła (...) 2010 r. przez cały okres prowadzono czynności w celu ponownego zawarcia umowy użytkowania wieczystego.

Ponownie zawarto umowę wieczystego użytkowania gruntu w dniu (...) 2017 r.

Przedmiotem sprzedaży dokonanej w 2018 r. było prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z budynkiem.

Zbycie przedmiotowej nieruchomości nie nastąpiło w wykonaniu zarejestrowanej działalności.

Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej.

Budynek został wybudowany w latach 1957 - 60 tych na gruncie w użytkowaniu wieczystym.

Dom dostał Pan w spadku po dziadkach i nie ma Pan żadnej dokumentacji dotyczącej budowy domu, zgód, pozwoleń, decyzji. Faktem bezspornym jest, że dziadkowie od roku 1960 do chwili śmierci, a mama do momentu sprzedaży zamieszkiwali w tym budynku. Przez cały okres płacony był podatek od nieruchomości.

Nie nabył Pan udziałów od swojej mamy, razem przystąpiliście Państwo do zawarcia umowy wieczystego użytkowania gruntu. Pana mama zamieszkiwała w tym czasie w przedmiotowym budynku.

Przed sprzedażą dysponował Pan 11/12 udziału, gdyż mama w dalszym ciągu dysponowała 1/12.

W momencie zbycia nieruchomości był Pan właścicielem 11/12 udziału, tj. 5/6 udziału, który przysługiwał Panu w spadku oraz 1/12 udziału, który nabył Pan od wuja.

Księga wieczysta nr (...) obejmowała prawo użytkowania wieczystego nieruchomości składającej się z działki oraz prawo własności nieruchomości budynku mieszkalnego.

Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Czy do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości może Pan zaliczyć opłatę poniesioną na nabycie udziału w spadku, tj. na nabycie 1/12 udziału w opisanej we wniosku nieruchomości na podstawie umowy z (...) 2016 r.?

Czy poniesione nakłady finansowe na nabycie 1/12 udziału w nieruchomości od wuja stanowią koszty uzyskanego przychodu z tytułu zbycia 11/12 udziału w nieruchomości?

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

W Pana ocenie wyżej wskazana kwota wydatku stanowi koszty uzyskania przychodu. Jak już przedstawił Pan we wniosku sytuacja była nietypowa, budynek Pana dziadkowie B. A i C. A wybudowali na gruncie, który nabyli w użytkowanie wieczyste od Skarbu Państwa na okres 50 lat. W 2010 r. upłynął okres 50 lat, umowa użytkowania wieczystego wygasła i doszło do sytuacji, że nieruchomość przeszła na Skarb Państwa. W celu zawarcia ponownej umowy konieczne było nabycie udziałów od krewnego D. A zamieszkałego w Argentynie. Zawarta umowa została potwierdzona klauzulą apostille.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Okoliczności przedstawione we wniosku dotyczą zdarzenia zaistniałego w 2018 r., zatem przy rozpatrywaniu skutków podatkowych przedstawionego przez Pana opisu stanu faktycznego, zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r.:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje postaniem przychodu.

Zatem, w przypadku zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment ich nabycia lub wybudowania.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w spadku po A. A i B. A odziedziczył Pan nieruchomość – budynek mieszkalny położony na gruncie w użytkowaniu wieczystym. C. A - Pana dziadek zmarł (...) 1988 r. Po A. A dziedziczenie ustawowe, Sąd w postanowieniu stwierdził nabycie spadku przez żonę, córkę i syna.

B. A - Pana babcia zmarła (...) 1998 r. Po B. A na podstawie testamentu (akt notarialny) spadkobiercą jest Pan. Odziedziczył Pan 5/6 udziału nieruchomości, natomiast Pana mama A. B i brat mamy E. A po 1/12 udziału.

Przedmiotem spadku była tyko wskazana nieruchomość. Spadkodawcy B. A i C. A budowali dom na gruncie Skarbu Państwa - umowa użytkowania wieczystego na okres 50 lat. Umowa wieczystego użytkowania gruntu wygasła (...) 2010 r.

Warunkiem do ponownego zawarcia umowy wieczystego użytkowania i przystąpienia do aktu notarialnego ustanawiającego oddanie gruntu w wieczyste użytkowanie było dysponowanie wszystkimi udziałami własności w nieruchomości.

Konieczne zatem było wykupienie udziałów od zamieszkałego w Argentynie. Zawarta została umowa nabycia 1/12 udziału w spadku nakładów na budowę budynku. Umowa potwierdzona przez notariusza w Argentynie apostille z (...) 2016 r. – potwierdzenie prawomocności umowy.

Ponownie zawarto umowę wieczystego użytkowania gruntu (...) 2017 r.

W 2018 r. nieruchomość została sprzedana, złożył Pan PIT-39, za otrzymane środki ze sprzedaży zakupił Pan mieszkanie. Przedmiotem sprzedaży dokonanej w 2018 r. było prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z budynkiem. Zbycie przedmiotowej nieruchomości nie nastąpiło w wykonaniu zarejestrowanej działalności.

W momencie zbycia nieruchomości był Pan właścicielem 11/12 udziału, tj. 5/6 udziału, który przysługiwał Panu w spadku oraz 1/12 udziału, który nabył Pan od wuja. Księga wieczysta nr (...) obejmowała prawo użytkowania wieczystego nieruchomości składającej się z działki oraz prawo własności nieruchomości budynku mieszkalnego.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje, co należy rozumieć pod pojęciem nabycia w drodze spadku, dlatego należy posiłkować się normami prawa cywilnego.

Zgodnie z art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1025 ze zm.):

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Natomiast jak stanowi art. 925 ww. Kodeksu:

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Na mocy art. 926 § 1 ww. Kodeksu:

Powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu.

Stosownie do art. 1025 § 1 ww. Kodeksu:

Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.

Powyższe oznacza, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej.

Z kolei, akt poświadczenia dziedziczenia lub postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Zgodnie z art. 1051 Kodeksu cywilnego:

Spadkobierca, który spadek przyjął, może spadek ten zbyć w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego.

Stosownie do treści art. 1052 § 1 Kodeksu cywilnego:

Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do zbycia spadku przenosi spadek na nabywcę, chyba że strony inaczej postanowiły.

Przepisy prawa wskazują, iż umowa o zbycie spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego – art. 1052 § 3 ww. Kodeksu:

Umowa zobowiązująca do zbycia spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej spadek, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do zbycia spadku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie reguluje również kwestii własności nieruchomości oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu, należy zatem odnieść się do przepisów prawa cywilnego.

Zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1025 ze zm.):

Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Budynki trwale związane z gruntem stanowią część składową gruntu i na mocy art. 47 § 1 nie mogą być odrębnymi przedmiotami własności.

Pojęcie użytkowania wieczystego zawarte zostało w art. 232 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym:

Grunty stanowiące własność Skarbu Państwa a położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym, i osobom prawnym.

Stosownie zaś do art. 235 § 1 ww. ustawy:

Budynki i inne urządzenia wzniesione na gruncie Skarbu Państwa lub gruncie należącym do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków przez wieczystego użytkownika stanowią jego własność. To samo dotyczy budynków i innych urządzeń, które wieczysty użytkownik nabył zgodnie z właściwymi przepisami przy zawarciu umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste.

W myśl art. 235 § 2 tej ustawy:

Przysługująca wieczystemu użytkownikowi własność budynków i urządzeń na użytkowanym gruncie jest prawem związanym z użytkowaniem wieczystym.

Mając na uwadze ww. przepisy stwierdzić należy, że prawo własności budynku wybudowanego na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste jest ściśle związane z tym prawem, jednakże oba te prawa stanowią oddzielny przedmiot władania.

Kodeks cywilny nadał prawu wieczystego użytkowania gruntu nadrzędny charakter w stosunku do prawa własności budynków znajdujących się na tym gruncie. Prawem głównym jest w tym przypadku prawo wieczystego użytkowania gruntu, a prawem związanym jest prawo własności budynków i urządzeń. Akcesoryjność prawa wieczystego użytkowania oznacza, że żadne z nich nie może stanowić samodzielnie przedmiotu obrotu prawnego.

Dla oceny, czy odpłatne zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz budynków usytuowanych na tym gruncie stanowi źródło przychodu wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz według jakich zasad należy opodatkować przychód z tego tytułu, należy określić dwie daty: datę nabycia prawa wieczystego użytkowania gruntu i datę nabycia lub wybudowania nieruchomości budynkowych.

W przypadku sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu i budynków trwale z tym gruntem związanych, źródłem przychodu jest bowiem odrębnie sprzedaż prawa do gruntu i sprzedaż nieruchomości budynkowych, dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie bądź wybudowanie. Okres pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 wyżej powołanej ustawy, jest w takim przypadku liczony odrębnie – od daty nabycia prawa użytkowania wieczystego gruntu i od daty nabycia lub wybudowania budynków.

Jak wskazał Pan we wniosku, nabył Pan w spadku po zmarłej babci 5/6 udziału w budynku mieszkalnym położonym na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste. Umowa wieczystego użytkowania gruntu wygasła (...) 2010 r. Warunkiem do ponownego zawarcia umowy wieczystego użytkowania i przystąpienia do aktu notarialnego ustanawiającego oddanie gruntu w wieczyste użytkowanie było dysponowanie wszystkimi udziałami własności w nieruchomości. Zawarta została umowa nabycia 1/12 udziału w spadku nakładów na budowę budynku. Umowa potwierdzona przez notariusza w Argentynie apostille z (...) 2016 r. – potwierdzenie prawomocności umowy. Umowę wieczystego użytkowania gruntu ponownie zawarto (...) 2017 r.

Odnosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy, należy stwierdzić, że nabył Pan prawa do opisanej we wniosku nieruchomości w następujący sposób:

·5/6 udziału do prawa do budynku mieszkalnego położonego na gruncie oddanymw użytkowanie wieczyste w spadku po zmarłej w 1998 r. babci,

·1/12 udziału w spadku nakładów na budowę budynku - umowa potwierdzona przez notariusza w Argentynie apostille z (...) 2016 r.,

·umowa wieczystego użytkowania gruntu z (...) 2017 r.

Z uwagi na to, że prawo użytkowania wieczystego gruntu zostało przez Pana ponownie nabyte w roku 2017 r. w związku z tym jego odpłatne zbycie w 2018 r., stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Odnośnie skutków podatkowych sprzedaży budynku wybudowanego na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym istotne znaczenie ma moment nabycia lub wybudowania tego budynku.

Użyty w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych termin „nabycie”, oznacza każde przeniesienie na nabywcę własności rzeczy w ramach spadku, innej jednostronnej czynności, na podstawie aktu prawnego, umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia własności rzeczy oznaczonej co do tożsamości.

Natomiast słowo „wybudowanie” rozumieć należy w myśl sensu, jaki nadaje temu słowu słownik języka polskiego, czyli „postawienie, wzniesienie domu”. Nie ma wątpliwości, że słowu „wybudowanie” przypisano czas przeszły dokonany, co oznacza wybudowanie budynku w takim stanie, by nadawał się do zamieszkania, użytkowania. Potwierdzeniem wybudowania budynku jest również pozwolenie na użytkowanie budynku lub zawiadomienie o zakończeniu budowy.

Zatem odnosząc się do sprzedaży budynku wybudowanego na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste wyjaśnić należy, że – w świetle zacytowanych powyżej przepisów –przychód z odpłatnego zbycia w 2018 r. udziałów w przedmiotowym budynku, nabytych przez Pana w drodze spadku (5/6 udziałów), nie będzie podlegał opodatkowaniu z uwagi na fakt, że od końca roku kalendarzowego, tj. 1998 r., w którym nastąpiło nabycie przez Pana tych udziałów, niewątpliwe upłynął już pięcioletni okres czasu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast odpłatne zbycie przez Pana w 2018 r., 1/12 udziałów w budynku nabytych przez Pana na podstawie umowy nabycia 1/12 udziału w spadku nakładów na budowę budynku umowa potwierdzona przez notariusza w Argentynie apostille z (...) 2016 r., stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie.

Zgodnie z art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Stosownie do art. 30e ust. 2 ww. ustawy:

Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Stosownie natomiast do art. 30e ust. 4 ww. ustawy:

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

1)dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

2)dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Zgodnie z art. 30e ust. 5 ww. ustawy:

Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 19 ust. 2 ww. ustawy:

Przychodem z odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw majątkowych, a także innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, u każdej ze stron umowy przenoszącej własność jest wartość nieruchomości, rzeczy lub prawa zbywanego w drodze zamiany. Przepisy ust. 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio.

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja sprzedaży mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością np. koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości, koszty ogłoszeń w prasie związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości).

Pomiędzy tymi wydatkami, a dokonanym odpłatnym zbyciem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy. Koszty te nie są kosztami nabycia, lecz jako koszty odpłatnego zbycia pomniejszają przychód.

Kosztów odpłatnego zbycia nie należy utożsamiać z kosztami uzyskania przychodu. Ustalenie kosztów uzyskania przychodu odbywa się zgodnie z art. 22 ust. 6c lub 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zależności od tego, czy zbywaną nieruchomość lub prawo nabyto odpłatnie, czy nieodpłatnie.

W myśl art. 22 ust. 6c ww. ustawy:

Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Zgodnie z art. 22 ust. 6d ww. ustawy:

Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 22 ust. 6e ww. ustawy:

Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Z kolei stosownie do treści art. 22 ust. 6f ww. ustawy:

Koszty nabycia lub koszty wytworzenia, o których mowa w ust. 6c, są corocznie podwyższane, począwszy od roku następującego po roku, w którym nastąpiło nabycie lub wytworzenie zbywanych rzeczy lub praw majątkowych, do roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym nastąpiło ich zbycie, w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku podatkowego w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, ogłaszanemu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej ,,Monitor Polski''.

W przedmiotowej sprawie powziął Pan wątpliwość, czy koszt wynikający z zawartej przez Pana umowy nabycia 1/12 udziału w spadku nakładów na budowę budynku, można zaliczyć na poczet kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności nieruchomości budynku mieszkalnego.

Jak już wcześniej wskazano, dokonana przez Pana sprzedaż 11/12 udziału w przedmiotowej nieruchomości w 2018 roku, podlega opodatkowaniu odnośnie nabytego w 2016 r. udziału w wysokości 1/12 części w spadku nakładów na budowę budynku oraz nabytego w 2017 r. prawa użytkowania wieczystego gruntu. Nabycia ww. praw dokonał Pan odpłatnie.

Zatem, w przedmiotowej sprawie przepisem określającym, jakiego rodzaju wydatki uznaje się za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, w przypadku, kiedy nabycie jego części miało miejsce na podstawie czynności o charakterze odpłatnym jest art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wskazany powyżej art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter szczególny i wyczerpująco określa zasady ustalania kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy.

Mając na uwadze przywołane wyżej uregulowania prawne stwierdzić należy, że pojęcie kosztów nabycia, o których mowa w art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy tych wydatków, które zbywca musiał ponieść, aby nabyć zbywaną przez siebie nieruchomość. Zatem w tej kategorii kosztów mieszczą się udokumentowane wydatki na nabycie przez Pana 1/12 udziału w spadku nakładów na budowę budynku.

Podsumowując, jest Pan uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży 11/12 udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności nieruchomości budynku mieszkalnego, na podstawie art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opłaty poniesionej na nabycie 1/12 udziału w spadku nakładów na budowę ww. budynku.

Końcowo należy zauważyć, że w przedmiotowej sprawie powołał Pan błędną podstawę prawną, tj. „art. 22 ust. 6d” ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym pomimo, że prawidłowo Pan wskazał, że opłata poniesiona na nabycie udziału w spadku, tj. na nabycie 1/12 udziału w nieruchomości stanowi koszt uzyskania przychodu, to z uwagi na błędną podstawę prawną takiego stanowiska – uznano je za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy przedstawionego stanu faktycznego i stanu prawnego,który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Podkreślenia wymaga też okoliczność, że interpretacja indywidualna wydawana jest jedynie w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe). Organ wydający interpretację przepisów prawa podatkowego nie prowadzi postępowania, ani nie podejmuje rozstrzygnięć zastrzeżonych dla innego typu orzekania, w tym kontroli podatkowej, czy postępowania podatkowego prowadzonego w oparciu o konkretną dokumentację i zebrane dowody. Ewentualna weryfikacja, czy zakres opisanego zdarzenia przyszłego odpowiada zakresowi wskazanemu w przepisach należy do kompetencji innych organów.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a,

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz.U. z 2024 r., poz. 935; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00