Poradnia ubezpieczeniowa
- Czy okres niezdolności do pracy przypadający w czasie urlopu wychowawczego należy wliczać do okresu zasiłkowego
- Jak obliczyć podstawę zasiłku chorobowego pracownika, który otrzymuje wynagrodzenie zmienne i uległ wypadkowi pierwszego dnia pracy
- W jaki sposób uwzględnić w podstawie zasiłku premię kwartalną, gdy pracownik przepracował połowę tego kwartału
Nasza pracownica przebywała na dwuletnim urlopie wychowawczym do 31 marca 2025 r. Zanim zakończyła urlop, na PUE ZUS wpłynęło zaświadczenie lekarskie o jej niezdolności do pracy od 24 marca do 4 kwietnia 2025 r. Zachorowała ponownie 14 kwietnia 2025 r. Czy do okresu zasiłkowego musimy doliczyć czas całej poprzedniej niezdolności do pracy (od 24 marca 2025 r.) czy okres od dnia, w którym pracownica powinna stawić się w pracy (1 kwietnia 2025 r.)?
Okres zasiłkowy należy w tym przypadku liczyć od 1 kwietnia 2025 r.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy – nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni. Do tego limitu wlicza się również okres, za jaki przysługuje wynagrodzenie chorobowe zgodnie z art. 92 kodeksu pracy.