Podstawa wymiaru zasiłków chorobowych. Zasady ustalania
Wstęp
ZUS i uprawnieni płatnicy składek są zobowiązani do ustalania prawa do zasiłków w razie niezdolności do pracy, ich obliczania i wypłacania ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu. W tym celu muszą znać zasady prawidłowego ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. To od niej zależy kwota wypłaconego świadczenia. Jego błędna wysokość może spowodować niekorzystne skutki dla płatnika składek (np. nadpłata zasiłku powoduje niedopłatę składek ZUS w danym miesiącu i konieczność opłacenia zaległości wraz z odsetkami za zwłokę).
Pomocą w ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków będzie niniejsza publikacja. Zawiera ona liczne przykłady dotyczące ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla różnych grup ubezpieczonych, podlegających ubezpieczeniu chorobowemu zarówno obowiązkowo, jak i na zasadach dobrowolności. W poradniku wskazano przypadki wyłączenia lub przyjęcia po uzupełnieniu wynagrodzenia pracowników za niektóre miesiące z powodu braku ich nieosiągania za pełny miesiąc kalendarzowy oraz sposób jego uzupełnienia, który stosuje się w niektórych przypadkach również dla ubezpieczonych niebędących pracownikami.
Publikacja zawiera także zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych dla pracowników tymczasowych. W kilku aspektach różnią się one od zasad ogólnych stosowanych dla pozostałych pracowników.
W przypadku ubezpieczonych niebędących pracownikami omówione zostały m.in. zagadnienia dotyczące ustalania podstawy zasiłkowej z uwzględnieniem górnej granicy wynoszącej 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia także w przypadku zadeklarowania wyższego dochodu będącego dla nich podstawą wymiaru składek ZUS czy też uwzględnianie w podstawie okresu poprzedniego ubezpieczenia. Ponadto poruszono kwestie związane z ponownym ustalaniem podstawy zasiłkowej czy wypłaty zasiłków po ustaniu ubezpieczenia.
Rozdział I. Zasiłki w systemie ubezpieczeń społecznych
Niezdolność do pracy z powodu choroby uprawnia ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego i nie są to jedyne, gwarantowane świadczenia pieniężne. Poza zasiłkiem chorobowym przysługują również świadczenia związane z przerwą w zarobkowaniu z powodu macierzyństwa (zasiłek macierzyński) i koniecznością zapewnienia osobistej opieki nad dziećmi lub innymi członkami rodziny (zasiłek opiekuńczy).