Czterodniowy tydzień pracy - jak go wprowadzić w firmie
Choć MRPiPS dopiero przygotowuje się do wprowadzenia regulacji umożliwiających czterodniowy tydzień pracy, pracodawcy już teraz mogą wdrażać takie rozwiązania na gruncie obowiązujących przepisów. A mają do wyboru m.in. pracę na część etatu, zadaniowy lub równoważny system czasu pracy, a nawet zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w ustalony dzień – bez uszczerbku na wynagrodzeniu czy urlopie. W praktyce oznacza to, że piątek może się stać nową sobotą, jeśli tylko firma zdecyduje się sięgnąć po dostępne instrumenty i dobrze zaprojektuje czas pracy swoich pracowników.
Coraz więcej pracowników ceni sobie elastyczne warunki zatrudnienia, a dodatkowy dzień wolny – najczęściej piątek – staje się atrakcyjnym benefitem. Co zyskują na takiej organizacji pracy pracodawcy? Liczne badania wskazują, że osoby pracujące przez cztery dni w tygodniu są bardziej wydajne, a dodatkowy czas wolny pozytywnie wpływa na ich zdrowie psychiczne i pozwala przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu oraz rosnącej absencji chorobowej.
W Polsce też można?
W wielu krajach przetestowano już skrócony tydzień pracy – z powodzeniem. Prace nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy trwają także w Polsce. Jednak już teraz pracodawcy mogą skorzystać z wielu rozwiązań przewidzianych w przepisach, które pozwolą tak zaplanować czas pracy, by pracownicy mieli dodatkowy, trzeci (oprócz soboty i niedzieli) dzień wolny. Wymaga to jednak świadomego zaprojektowania organizacji czasu pracy.