Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-11-24

Rządy symboliczne

W sprawach gospodarki i bezpieczeństwa powinniśmy się spodziewać kontynuacji. Kształt przyszłego rządu pokaże nam przede wszystkim, jak silny jest Donald Tusk

Są trzy kluczowe czynniki determinujące możliwości działania nowej koalicji, która wkrótce przejmie władzę. Po pierwsze – i najważniejsze – Polska jest krajem półperyferyjnym, którego politykę w dużej mierze determinują czynniki zewnętrzne. Pomimo deklaracji premiera Mateusza Morawieckiego sprzed ośmiu lat wciąż funkcjonujemy w modelu tzw. rozwoju zależnego. Wystarczy zauważyć, że napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych w 2022 r. osiągnął rekordowe prawie 30 mld dol. Inwestorzy niewiele więc sobie robili z pohukiwania ówczesnej opozycji, że Polska to niedemokratyczne państwo, z którego zagraniczny kapitał ucieka. Przestało nawet dziwić, że premier Morawiecki jeździ po kraju, by otwierać nowe fabryki globalnych koncernów.

Skład, a zwłaszcza program nowego rządu mogą zatem nie mieć większego znaczenia. W sprawach gospodarki i bezpieczeństwa powinniśmy się spodziewać kontynuacji. Nikt przecież nie zaryzykuje odwrócenia się od nas zagranicznych inwestorów, od których zależy dobrobyt milionów Polaków – zarówno bezpośrednio (zatrudnienie, wyższe wynagrodzenia), jak i pośrednio (podatki dochodowe od osób fizycznych i prawnych). Nie jest przypadkiem, że jedyna formacja, która postuluje postawienie im pewnych warunków – partia Razem – wypisała się z rządu, zanim zdążył on powstać.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00