Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 03-12-2024
TEMATY:
Artykuł aktualny na dzień 03-12-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2024-03-18

OBOWIĄZKI RADNEGO SAMORZĄDOWEGO

Już 7 kwietnia 2024 r. w całym kraju do wyścigu o mandaty radnych samorządowych stanie znaczna grupa kandydatów (w ostatnich wyborach w 2018 roku było to ponad 180 tys. osób). Niewątpliwie uzyskanie mandatu radnego w wyborach powszechnych jest dowodem docenienia i obdarzenia zaufaniem przez lokalną społeczność. Jednocześnie jest także nałożeniem pewnego rodzaju zobowiązania – godnego reprezentowania tej społeczności w organie stanowiącym jednostki samorządu terytorialnego. Z pełnieniem mandatu radnego wiążą się zarówno prawa, jak i obowiązki. W niniejszym przewodniku przekazujemy najważniejsze informacje o praktycznej sferze wykonywania mandatu radnego i jego obowiązkach.

Zamieszkiwanie na terenie gminy (powiatu, województwa)

Jednym z najważniejszych obowiązków, choć może się on wydawać prozaiczny i oczywisty, jest stałe zamieszkiwanie na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego. Obowiązek ten jest o tyle istotny, że wiąże się z podstawowymi prawami wyborczymi – w tym przypadku z biernym prawem wyborczym (prawem wybieralności). 

Zgodnie z art. 10 i 11 Kodeksu wyborczego (dalej: k.w.) prawo wybieralności do organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego posiada osoba mająca prawo wybierania tych organów. Z kolei prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) posiada osoba stale zamieszkująca na terenie gminy, powiatu czy województwa. 

Definicję pojęcia „stałe zamieszkiwanie” wprowadza przepis art. 5 pkt 9 Kodeksu wyborczego, który rozumie przez to zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego pobytu. Pojęcie miejsca zamieszkania osoby fizycznej występuje w art. 25 Kodeksu cywilnego – jest to miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00