Artykuł
Przekazanie władzy po wyborach samorządowych – radny gminy, wójt i inni samorządowcy
Po wyborach samorządowych często dochodzi do zmiany władzy w organach gminy, tzn. w radzie gminy, na stanowisku wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W artykule omawiamy zasady przekazywania „władzy” po regularnych wyborach, tzn. z pominięciem wyborów przedterminowych czy odbywających się w związku z połączeniem samorządów.
Pierwszą sesję nowo wybranej rady gminy zwołuje komisarz wyborczy na dzień przypadający w ciągu 7 dni po upływie kadencji rady. Pierwszą sesję nowo wybranej rady gminy, do czasu wyboru przewodniczącego rady, prowadzi najstarszy wiekiem radny obecny na sesji.
Kadencja wójta rozpoczyna się w dniu rozpoczęcia kadencji rady gminy lub wyboru go przez radę gminy i upływa z dniem upływu kadencji rady gminy.
W gminie, w której jest więcej niż jeden zastępca wójta, wójt musi wskazać w zarządzeniu (imiennie), kto jest pierwszym zastępcą, kto drugim, itd.
Objęcie obowiązków przez wójta następuje z chwilą złożenia wobec rady gminy ślubowania.
W celu złożenia przez wójta ślubowania komisarz wyborczy zwołuje sesję rady na dzień przypadający w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia zbiorczych wyników wyborów wójtów na obszarze kraju.
Uchylanie się od złożenia ślubowania w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów wójta jest równoznaczne z odmową złożenia ślubowania.
Do czasu objęcia obowiązków przez nowego wójta dotychczasowy wójt realizuje wszystkie przysługujące mu kompetencje. A zatem istnieje w tej materii ciągłość funkcjonowania, w żadnym momencie nie występuje luka czasowa, w której nie byłoby obsadzone stanowisko wójta.
Graniczną datę, do której dotychczasowy wójt może skutecznie wypełniać swoje zadania i kompetencje, stanowi objęcie funkcji przez nowo wybranego wójta (co w istocie rzeczy sprowadza się do złożenia przez niego ślubowania) albo objęcie obowiązków przez osobę, którą Prezes Rady Ministrów wyznaczył do pełnienia funkcji wójta.
Wybór na stanowisko burmistrza osoby zatrudnionej na stanowisku sekretarza gminy nie prowadzi do wygaśnięcia tego stosunku pracy, chociaż ta sama osoba nie może jednocześnie pełnić obydwu tych funkcji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right