Interpretacja indywidualna z dnia 24 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.641.2024.2.KF
Skutki podatkowe otrzymania odszkodowania na podstawie ugody sądowej.
Skutki podatkowe otrzymania odszkodowania na podstawie ugody sądowej.
Skutki podatkowe otrzymania środków pieniężnych zasądzonych wyrokiem sądu oraz w wyniku zawarcia ugody z bankiem.
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą odszkodowania na podstawie ugody sądowej.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dokonywanych płatności na rzecz klientów w związku z zawartymi ugodami.
Skutki podatkowe wypłaty byłej pracownicy za pośrednictwem komornika sądowego świadczenia na podstawie zawartej ugody sądowej oraz wypłacenia jej tego świadczenia ponownie przez pracodawcę omyłkowo.
Dotyczy ustalenia: - czy kwoty, jakie w wyniku zawarcia Ugody Spółka otrzyma od (...) za korzystanie z (...) w okresie od grudnia (…) r. do stycznia (…) r. będą podlegały opodatkowaniu podatkiem CIT, jako przychody należne z działalności gospodarczej, - w jakim okresie rozliczeniowym Spółka powinna wykazywać kwoty otrzymane za korzystanie ze stacji (…) otrzymane w wyniku zawarcia ugody.
Nieuznanie, że kwota wynikająca z Ugody zawartej między stronami, stanowi zwiększenie wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług na podstawie Umowy i tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem VAT oraz w zakresie określenia powstania momentu obowiązku podatkowego z tytułu podpisanej ugody.
W zakresie ustalenia czy otrzymane przez Spółkę S odszkodowanie wypłacone w ramach wzajemnych ustępstw oraz w celu podjęcia polubownego zakończenia sporu od Z podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Opodatkowanie przychodu ze świadczenia na podstawie zawartego przez strony porozumienia/ugody.
Obowiązki płatnika z tytułu wypłaty odszkodowania.
Zastosowanie zwolnienia z opodatkowania - wypłata świadczenia z zwartej ugody sądowej.
Skutki podatkowe otrzymania odszkodowania z Japonii na podstawie ugody sądowej.
Skutki podatkowe w związku z otrzymaną kwotą tytułem odszkodowania, na podstawie zawarcia ugody sądowej.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.
Zwolnienie z opodatkowania odszkodowania.
Skutki podatkowe zawarcia ugody z towarzystwem ubezpieczeniowym.
Możliwość skorzystania przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 oraz art. 21 ust. 1 pkt 3b.
Świadczenie wypłacone za rezygnację z wszelkich roszczeń z tytułu zawartej umowy kredytu frankowego stanowi przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który to przychód nie korzysta ze zwolnienia od podatku uregulowanego w art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc podlega
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego w związku z otrzymaniem odszkodowania wynikającego z ugody sądowej.
Odsetki od pożyczki udzielonej w celu sfinansowania kwoty ugody pozasądowej nie będą stanowić kosztu podatkowego, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Tym samym ograniczenia o których mowa w art. 15c ustawy o CIT nie mają zastosowania.
Opodatkowanie przychodów - wypłata należności głównej na podstawie ugody, wypłata odsetek.
Płatność kwoty pieniężnej ustalonej w treści Ugody dokonana przez Wykonawcę stanowi wynagrodzenie za usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i prawo Wykonawcy do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia usługi objętej Ugodą.
Opodatkowanie świadczenia wypłaconego na podstawie ugody sądowej.
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą na rzecz byłego pracownika zwrotu kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych.