Interpretacja indywidualna z dnia 17 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.613.2024.1.MK
Rozpoznanie obowiązku podatkowego w VAT w odniesieniu do usługi związanej z Wynagrodzeniem za Okres Bezumowny.
Rozpoznanie obowiązku podatkowego w VAT w odniesieniu do usługi związanej z Wynagrodzeniem za Okres Bezumowny.
Bezumowne korzystanie z nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i nie korzysta ze zwolnienia od tego podatku.
Ustalenie czy Wydzierżawiający prawidłowo zastosował fakturę z wykazaną stawką i kwotą podatku z tytułu bezumownego korzystania z gruntu oraz brak prawa do odliczenia podatku naliczonego z ww. faktury.
Opodatkowanie kwot otrzymanych w wyniku zawarcia ugody.
Opodatkowanie podatkiem VAT należności z tytułu bezumownego korzystania z przedmiotu najmu, anulowanie faktur, skorygowanie faktur oraz deklaracji podatkowych, zwrot podatku, wystawienie not księgowych.
Stwierdzenie, czy czynności obciążania byłych najemców/dzierżawców opłatą za bezumowne korzystanie z nieruchomości podlegają opodatkowaniu VAT.
Opodatkowanie odsetek od pożyczki i odszkodowania za bezumowne korzystanie z mieszkania.
W zakresie skutków podatkowych w podatku VAT związanych z pobieraniem dodatkowych opłat (bezumowne korzystanie z lokalu, opłata za dokonanie szkody w lokalu, opłata za wcześniejsze rozwiązanie umowy, opłata za przywrócenie lokalu do stanu pierwotnego, opłata za dodatkowe klucze).
Wyłączenie z opodatkowania podatkiem VAT kwot rekompensaty z tytułu korzystania z lokali za lata 2006-2016 oraz bieżących kwot otrzymywanych rekompensat.
Podleganie opodatkowaniu i brak zwolnienia z VAT bezumownego korzystania przez Centrum z majątku Inwestycji.
Opodatkowanie otrzymanej na podstawie wyroku sądowego kwoty stanowiącej zapłatę za bezumowne korzystanie z nieruchomości oraz ustawowych odsetek za zwłokę.
Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z gruntu. Obowiązek fakturowania.
Opodatkowanie nabycia udziału w nieruchomości otrzymanego w zamian za zrzeczenie się wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości.
Opodatkowanie opłat pobieranych z tytułu bezumownego poboru energii.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego w związku z otrzymaniem wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z gruntu.
Wynagrodzenie wypłacone Gminie za bezumowne korzystanie z nieruchomości będzie stanowiło wynagrodzenie za świadczoną usługę, podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.
Dotyczy braku opodatkowania podatkiem od towarów kwot z tytułu zwrotu pożytków uzyskanych przez posiadaczy samoistnych lub zależnych.
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że opłata odszkodowawcza za bezumowne pobieranie paliwa gazowego będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy CIT, potrącalny w dacie poniesienia opłaty, tj. w listopadzie 2022?
Opodatkowanie bezumownego korzystania z nieruchomości.
Zobowiązanie podatkowe z tytułu świadczenia obejmującego bezumowne korzystanie z nieruchomości przez A. w okresie od dnia skutecznego rozwiązania przez Państwa stosunku najmu, tj. od 1 lutego 2011 r. do momentu wystąpienia przez Państwa do sądu z pozwem o wydanie nieruchomości, tj. do 17 lipca 2012 r., na mocy art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej uległo przedawnieniu.
Otrzymana od byłego męża kwota zwrotu połowy kosztów z tytułu opłat ponoszonych za media również stanowi dla Pani przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który podobnie jak wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych
Bezumowne korzystanie z nieruchomości bez tytułu prawnego i bez zgody Państwa (wyraźnej lub dorozumianej), nie stanowi usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, a zapłata z tego tytułu odszkodowania nie stanowi należności za jej wykonanie.