Wyrok WSA w Krakowie z dnia 26 kwietnia 2016 r., sygn. II SA/Kr 122/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Krystyna Daniel Sędziowie: WSA Mariusz Kotulski WSA Beata Łomnicka (spr.) Protokolant: sekr. sądowy Katarzyna Zbylut po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi A. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 26 października 2015 r., znak: [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy skargę oddala
Uzasadnienie
II SA/Kr 122/16
Uzasadnienie
W dniu 11 marca 2011 roku do Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta K. wpłynął wniosek K.D. -J. oraz J.M.J. o ustalenie warunków zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego pt. ,, budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażem na działce nr [...] obr. [...] wraz z przebudową zjazdu z działki drogowej nr [...] obr. [...] przy ul. [...] w K. ". Wobec nieobjęcia tego terenu planem zagospodarowania przestrzennego, przeprowadzono postępowanie w trybie art. 59 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W toku postępowania została opracowana analiza urbanistyczno-architektoniczna zamierzenia budowlanego będącego przedmiotem sprawy. Uzyskano opinię Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w K. w zakresie obsługi komunikacyjnej oraz możliwości przyłączenia do dróg publicznych oraz opinię Wydziału Kształtowania Środowiska UMK w zakresie ochrony zieleni, środowiska, wód i geologii. Postępowanie wykazało, że zostały spełnione przesłanki do wydania decyzji o warunkach zabudowy zgodnie z art. 61 ust. 1 wspomnianej ustawy, co znalazło ostatecznie wyraz w wydanej w dniu 31 lipca 2015 r. decyzji nr [...] Prezydenta Miasta K. ustalającej warunki zabudowy dla tego przedsięwzięcia.
W odwołaniach od powyżej decyzji A.Z. i A.Z. podnieśli zastrzeżenia w zakresie negatywnego wpływu planowanej inwestycji na nasłonecznienie pomieszczeń ich domu, stosunku powierzchni działki do wielkości planowanej inwestycji oraz projektu dachu inwestycji, ponadto wyrazili chęć, aby budynek powstał w możliwie jak największej odległości od ich nieruchomości.