Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 listopada 2011 r., sygn. II SA/Łd 854/11

 

Dnia 18 listopada 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA: Czesława Nowak - Kolczyńska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA: Anna Stępień Sędzia WSA: Jolanta Rosińska Protokolant Asystent sędziego Katarzyna Orzechowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 listopada 2011 roku przy udziale --- sprawy ze skargi D. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy - oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. decyzją z dnia [...] roku, Nr [...], po rozpoznaniu odwołania D. M., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...] roku, Nr [...] o warunkach zabudowy.

Jak wynika z dokumentów załączonych do akt administracyjnych, organ I instancji decyzją z dnia [...] roku, po rozpoznaniu wniosku Ł. S., ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem podziemnym, z funkcją usługowo - handlową (powierzchnie pod wynajem, powierzchnią sprzedaży do 150 m2) w parterze, zjazdem oraz urządzeniami budowlanymi, przewidzianą do realizacji w Ł. przy ul. G. [...], działki Nr ewid. [...],[...],[...],[...],[...] i fragmenty działek Nr ewid. [...] i [...], obręb [...] dla potrzeb budowy zjazdu i urządzeń budowlanych.

W odwołaniu od powyższej decyzji D. M. wnosząc o jej uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania wskazała na naruszenie przepisów postępowania i prawa materialnego. W odniesieniu do naruszenia przepisów proceduralnych odwołująca się zarzuciła uchybienie art. 7, 10, 77, 80 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz § 9 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164, poz. 1588), poprzez uchylenie się od wszechstronnego działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz zaniechanie zebrania pełnego materiału dowodowego, które miało istotny wpływ na wynik sprawy. Nadto, w odniesieniu do zarzutu naruszenia przepisów prawa materialnego strona wskazała na uchybienie art. 61 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.), bowiem organ wydał decyzję w sytuacji gdy planowana inwestycja nie odpowiada warunkom i wymaganiom ochrony i kształtowania ładu przestrzennego. Organ naruszył również art. 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 roku Nr 243, poz. 1623 ze zm.), gdyż wydał decyzję o warunkach zabudowy, gdy nie przeprowadzono analizy oddziaływania planowanego budynku na interesy osób trzecich. Zdaniem strony odwołującej się, do decyzji organu I instancji nie został dołączony załącznik graficzny. Wskaźnik zabudowy do powierzchni terenu został przekroczony, gdyż w treści wniosku inwestor określił planowaną zabudowę na obszar 430 m2, przy powierzchni działki 1.279 m2. Wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej przekracza wysokość górnej krawędzi istniejącej zabudowy na działkach sąsiednich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00