Wyrok WSA w Kielcach z dnia 30 października 2008 r., sygn. II SA/Ke 503/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Kobylecka, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian,, Sędzia WSA Sylwester Miziołek (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Sebastian Styczeń, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 30 października 2008r. sprawy ze skarg J. J., R. J. i J. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargi.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Burmistrz ustalił, na wniosek D. i K. T. warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku chlewni w zabudowie zagrodowej (o obsadzie do: 10 sztuk macior, 100 sztuk prosiąt, 100 sztuk warchlaków oraz 100 szt. tuczników) wraz z płytą gnojową, zbiornikiem na gnojowicę o pojemności do 70m3 oraz niezbędną infrastrukturą techniczną: elektryczną, wodociągową i kanalizacyjną, przewidzianej do realizacji na działce o nr ewid. [...], położonej w miejscowości R. - w granicach określonych przez wnioskodawców na załączonej do wniosku mapie.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wskazano, iż już uprzednio były ustalane warunki zabudowy dla przedmiotowej inwestycji - decyzją z dnia [...], jednak w wyniku odwołań S. B. oraz J. J. i R. J. decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło w/w decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.
Decyzją z dnia [...] Burmistrz Miasta ustalił warunki zabudowy dla przedmiotowej inwestycji. Rozstrzygnięcie to zostało utrzymane w mocy decyzją organu II instancji z dnia [...] - po rozpatrzeniu odwołania J. J. oraz R. J.
Prawomocnym wyrokiem z dnia 5 grudnia 2007r., sygn. akt II SA/Ke 604/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach uchylił decyzję z dnia [...] oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...]
Rozpoznając po raz kolejny wniosek inwestorów Burmistrz Miasta decyzją z dnia [...] określił warunki dotyczące zabudowy oraz szczegółowe zasady zagospodarowania terenu w pkt 1 - 1.6 decyzji, jak również wyznaczył linie rozgraniczające teren inwestycji na mapie zasadniczej w skali 1:1000, stanowiącej część graficzną decyzji. W podstawie prawnej powołano art. 4 ust. 2 pkt 2, art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 27.03.2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 80, poz. 717 ze zm.). Wskazano także, iż wydanie decyzji o warunkach zabudowy było możliwe, gdyż spełnione zostały warunki określone art. 61 ust. 1 pkt 1 - 5 cyt. ustawy. Z kolei przeprowadzona stosownie do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26.08.2003r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. nr 164, poz. 1588 ze zm.) analiza urbanistyczno - architektoniczna w zakresie funkcji, cech zabudowy i zagospodarowania wykazała, że znajdująca się w granicach obszaru analizowanego zabudowa pozwala na określenie dla projektowanego do realizacji budynku wymagań w zakresie kontynuacji funkcji, gabarytu, formy architektonicznej, wskaźników zabudowy oraz linii zabudowy. Organ I instancji wskazał, iż w trakcie ponownego rozpatrywania wniosku inwestora dokonano również oceny zgodności zamierzonej inwestycji z przepisami odrębnymi, tj. rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75, poz. 690 ze zm.) oraz rozporządzeniem Ministra Rolnictwa Gospodarki Żywnościowej z dnia 07.10.1997r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki rolnicze i ich usytuowanie (Dz. U. nr 132, poz. 877) - w szczególności § 6 ust. 4 pkt 1 ostatniej z powołanych regulacji.