Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 25 listopada 2022 r., sygn. III OSK 6215/21

Tryb powierzenia stanowiska dyrektora szkoły na okres krótszy niż 5 lat szkolnych, uregulowany przez art. 63 ust. 21 ustawy Prawo oświatowe, stanowi wyjątek od zasady powierzania stanowiska na 5 lat i wymaga istnienia uzasadnionego przypadku, który musi być precyzyjnie i indywidualnie uzasadniony przez organ prowadzący szkołę, aby zapobiec nadużywaniu tej instytucji. Stanowisko dyrektora szkoły wymaga stabilizacji, ale prawodawca musiał uwzględnić możliwość wystąpienia sytuacji, w której inne względy przemawiają za krótszym okresem powierzenia stanowiska.

Teza od Redakcji

Oświata

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Olga Żurawska - Matusiak Sędzia del. WSA Tadeusz Lipiński po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Zarządu Powiatu w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 22 kwietnia 2021 r. sygn. akt III SA/Lu 1256/20 w sprawie ze skargi Dariusza S. na uchwałę Zarządu Powiatu w C. z dnia [...] czerwca 2020 r. nr [...] w przedmiocie powierzenia stanowiska dyrektora Zespołu Szkół w D. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z 22 kwietnia 2021 r. sygn. akt III SA/Lu 1256/20 wydanym w sprawie ze skargi D. S. na uchwałę Zarządu Powiatu w C. z [...] czerwca 2020 r. nr [...] w przedmiocie powierzenia stanowiska dyrektora Zespołu Szkół w D., na podstawie art. 147 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.) dalej "p.p.s.a." stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały (pkt I) oraz zasądził od Zarządu Powiatu w C. na rzecz D. S. kwotę 797 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania (pkt II).

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że zaskarżona uchwała o powierzeniu skarżącemu stanowiska dyrektora szkoły na okres od 1 lipca 2020 r. do 31 sierpnia 2021 r. została wydana w zw. ze stwierdzeniem przez organ nadzoru nieważności uchwały w sprawie unieważnienia konkursu na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół w D. W ocenie Sądu pierwszej instancji wskazany przez organ zamiar reorganizacji ww. Zespołu Szkół nie uzasadniał jednak powierzenia skarżącemu obowiązków dyrektora na okres krótszy niż 5 lat. Jak przyjął Sąd Wojewódzki, zasadą wynikającą z art. 63 ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910) jest powierzenie stanowiska dyrektora szkoły na okres 5 lat szkolnych. Możliwość powierzenia tego stanowiska na okres krótszy jest uzależniona od zaistnienia "uzasadnionego przypadku". W zaskarżonej uchwale nie wskazano argumentów pozwalających na uznanie, iż w sprawie doszło do spełnienia przesłanki "uzasadnionego przypadku". Zamiar reorganizacji Zespołu Szkół sam w sobie nie stanowi o zaistnieniu wyjątkowej, specyficznej sytuacji, w której zaszła potrzeba odstępstwa od zasady ogólnej. Ogólnikowe stwierdzenie organu o tym, że zmiany reorganizacyjne będą miały znaczący wpływ na zakres obowiązków i kompetencje dyrektora, nakazuje uznać, iż zaskarżona uchwała narusza prawo w stopniu istotnym. Sąd dodał, że odwołując się do zamiaru reorganizacji szkoły organ opiera się na zdarzeniach przyszłych, a niezaistniałych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00