Wyrok NSA z dnia 28 stycznia 2022 r., sygn. III OSK 2879/21
Zastępca burmistrza może być wskazany jako przedstawiciel organu prowadzącego szkołę w komisji konkursowej powołanej w celu wyłonienia kandydata na dyrektora szkoły publicznej, ponieważ przepisy nie określają, aby mógł to być wyłącznie sam wójt, burmistrz bądź prezydent miasta, ani nie wyłączają z tego grona jego zastępców.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Mirosław Wincenciak Sędziowie Sędzia NSA Olga Żurawska - Matusiak Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 28 stycznia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 11 grudnia 2019 r. sygn. akt II SA/Po 712/19 w sprawie ze skargi Gminy D. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności zarządzenia w sprawie unieważnienia konkursu na stanowisko dyrektora szkoły I. oddala skargę kasacyjną, II. zasądza od Gminy D. na rzecz Wojewody Wielkopolskiego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 grudnia 2019 r. sygn. akt II SA/Po 712/19 oddalił skargę Gminy D. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...], którym stwierdzono nieważność zarządzenia Burmistrza Miasta D. z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] w sprawie unieważnienia konkursu na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej im. [...] w C.
W motywach orzeczenia Sąd pierwszej instancji wskazał, że istota sporu w niniejszej sprawie sprowadzała się do oceny, czy pracownik urzędu będący jednocześnie osobą powołaną na stanowisko Zastępcy Burmistrza mógł być członkiem komisji konkursowej w konkursie na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej im. [...] w C. Komisja ta powołana została w oparciu o art. 63 ust. 14 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2018 r. poz. 996 z późn. zm.) zwanej dalej w skrócie P.o., który przewiduje w niej udział "przedstawicieli organu prowadzącego szkołę", a w takim charakterze miała uczestniczyć w komisji M. C.