Od 1 listopada można składać wnioski o wakacje składkowe
Od 1 listopada 2024 r., mikroprzedsiębiorcy wpisani do CEIDG oraz komornicy sądowi mogą korzystać z nowej ulgi, w postaci wakacji składkowych. Chodzi o zwolnienie z opłacania składek ZUS na własne ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy, w jednym, wybranym miesiącu, w każdym roku kalendarzowym. W tym roku można uzyskać zwolnienie za grudzień, pod warunkiem złożenia wniosku RWS w terminie do 30 listopada 2024 roku.
wakacje składkowe
Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku, za wybrany miesiąc kalendarzowy, nie płacić za siebie składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Dotyczy to osób, wpisanych do rejestru CEIDG, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo zatrudniają do 9 osób (tzw. mikroprzedsiębiorców) oraz komorników sądowych, o ile spełniają warunki - przypomina ZUS.
Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje osobę prowadzącą działalność. Ulga nie dotyczy składek, które przedsiębiorca opłaca za inne osoby, np. pracowników, zleceniobiorców czy współpracowników. Nie obejmuje też składki na własne ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy. Za miesiąc objęty wakacjami składkowymi nie trzeba płacić składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Składki objęte zwolnieniem zostaną sfinansowane z budżetu państwa i będą wliczać się do przyszłej emerytury czy renty przedsiębiorcy. Ponadto od kwot objętych zwolnieniem nie trzeba płacić podatku. Ulga w postaci wakacji składkowych stanowi pomoc publiczną de minimis. Dlatego przedsiębiorca musi podać we wniosku informacje o innych formach pomocy publicznej, z których korzystał w ostatnich latach.
Warunki uzyskania wakacji składkowych
Zwolnienie dedykowane jest dla płatnika będącego przedsiębiorcą wpisanego do CEIDG (mikroprzedsiębiorcy) oraz komorników sądowych, jeśli:
jako osoba ubezpieczona podlegał choć jeden dzień (dobrowolnie albo obowiązkowo) ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym składa wniosek,
w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku miał zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego maksymalnie dziesięciu ubezpieczonych (w tym siebie),
w ostatnich dwóch latach poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnął przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku osiągnął roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro,
jako ubezpieczony w poprzednim roku oraz w roku, w którym składa wniosek (do dnia złożenia wniosku), nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy),
w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego podlegał (choć jeden dzień) temu ubezpieczeniu w miesiącu złożenia wniosku oraz w miesiącu go poprzedzającym,
dysponuje limitem pomocy de minimis, co najmniej w wysokości sumy obowiązujących go we wskazanym miesiącu kalendarzowym składek na ubezpieczenia społeczne, z których chce uzyskać zwolnienie.
Prowadzący działalność gospodarczą od 1 września 2024 roku złożył wniosek o wakacje składkowe 30 listopada 2024 roku. Aby spełnić warunek, nie może wykonywać działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy w okresie od 1 stycznia 2023 roku do 30 listopada 2024 roku.
Zwolnienie z opłacenia składek stanowi pomoc de minimis. Jeśli chcesz skorzystać z wakacji składkowych, musisz dysponować limitem pomocy de minimis co najmniej w wysokości sumy obowiązujących Cię w danym miesiącu kalendarzowym składek na ubezpieczenia społeczne, z których chcesz uzyskać zwolnienie. Kwota pomocy publicznej otrzymanej w okresie 3 minionych lat nie może przekroczyć 300 tys. euro.
Sprawdź limity pomocy de minimis obowiązujące w 2024 r. i zasady ich obliczania >>>
Jak wnioskować o wakacje składkowe
Wniosek o wakacje składkowe (RWS) przedsiębiorca lub jego pełnomocnik może złożyć tylko elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS – wyłącznie z konta płatnika – na miesiąc przed wybranym miesiącem zwolnienia. W 2024 roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu. Co ważne, jeśli prowadzący działalność chce uzyskać zwolnienie za grudzień, to wniosek musi złożyć w listopadzie. Jeśli złoży go w grudniu, to zwolnienie dotyczyć będzie stycznia 2025 r.
Wniosek RWS można złożyć od 1 listopada 2024 r. Przedsiębiorca, który jest zainteresowany uzyskaniem zwolnienia z opłacenia składek za grudzień 2024 roku, musi złożyć wniosek RWS do 30 listopada 2024 roku.
Wnioski ZUS będzie rozpatrywać automatycznie, a wszelkie informacje w tej sprawie udostępni na koncie płatnika na PUE/eZUS. Informację o tym, że na PUE/eZUS jest nowa wiadomość na ten temat, ZUS wyśle dodatkowo na e-mail lub numer telefonu, który przedsiębiorca podał na swoim koncie PUE/eZUS.
ZUS, przyznając przedsiębiorcy ulgę w ramach wakacji składkowych, wyda:
- rozstrzygnięcie (bez zbędnej zwłoki – automatycznie, nie wymaga decyzji) – jeżeli w całości uwzględni wniosek płatnika o wakacje składkowe, o czym informuje płatnika składek za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, lub
- decyzję – w przypadku rozstrzygnięcia, które nie uwzględnia w całości wniosku lub uwzględnia ten wniosek w części, albo stwierdzenia w związku z przeprowadzonym postępowaniem wyjaśniającym bądź kontrolą, że płatnik składek nie spełnia warunków uprawniających do ulgi, w tym zakresie pomocy de minimis.
Od decyzji przedsiębiorca może się odwołać za pośrednictwem ZUS do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych właściwego według miejsca zamieszkania wnioskodawcy w ciągu 1 miesiąca od dnia doręczenia decyzji.
Opracowanie: Katarzyna Bogucka
Więcej na ten temat przeczytasz w raporcie Monitora Księgowego Nr 11/2024 r.
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców – jak skorzystać z nowej ulgi >>>