Wakacje składkowe bez refundacji składek ZUS
Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy mogą składać do ZUS wnioski o zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne, za wybrany miesiąc kalendarzowy. Osoba niepełnosprawna prowadząca działalność gospodarczą, która zdecyduje się skorzystać z wakacji składkowych w grudniu, nie będzie mogła złożyć wniosku o refundację do PFRON, za miesiąc objęty ulgą - przypomina Fundusz.
składki ZUS wakacje składkowe
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców – jak skorzystać z nowej ulgi >>>
Co z refundacją składek z PFRON
Ustawa z dnia 9 maja 2024 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 863) wprowadziła nową ulgę dla przedsiębiorców tzw. wakacje składkowa. Przedsiębiorcy zyskali możliwość skorzystania raz w roku z możliwości niepłacenia składek ZUS.
Wakacje składkowe dotyczą zwolnienia z opłacania składek w jednym wybranym przez przedsiębiorcę miesiącu w każdym roku kalendarzowym. Będą rozwiązaniem dobrowolnym, przedsiębiorca sam zdecyduje, czy i kiedy będzie chciał z niego skorzystać. Nieopłacone składki ZUS zostaną sfinansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
W 2024 r. przedsiębiorcy mogą skorzystać z wakacji składkowych tylko za grudzień, a wnioski o ulgę do ZUS powinni złożyć do 30 listopada.
Przedsiębiorcy, którzy skorzystają z ulgi w związku ze składkami należnymi za grudzień 2024 r. nie powinni składać do PFRON wniosku o refundację składek ZUS. Taka sama zasada będzie dotyczyć kolejnych okresów korzystania z wakacji składkowych. Składki ZUS których przedsiębiorca nie opłaca, nie podlegają zrefundowaniu przez PFRON.
Wakacje składkowe od ZUS to pomoc de minimis
Ulga w ZUS „wakacje składkowe” stanowi pomoc de minimis, ponieważ składki te zostaną sfinansowane z budżetu państwa. Dlatego w kolejnym wniosku Wn-U-G trzeba przedstawić Funduszowi wymagane informacje - informuje PDRON.
W pozycji 47 we wniosku Wn-U-G należy zaznaczyć odpowiedź ‘Tak, tylko inną niż z PFRON lub również inną niż z PFRON’ i załączyć do wniosku zaświadczenie (lub oświadczenie) o uzyskanej pomocy de minimis w ZUS. Jeśli przedsiębiorca będzie przekazywał oświadczenie o wysokości uzyskanej pomocy de minimis, to powinno ono zawierać podstawowe dane dotyczące otrzymanej pomocy, tj.:
- dane organu udzielającego pomocy (nazwa, adres, NIP),
- dane beneficjenta pomocy, czyli Twoje dane i ewentualnie dane spółki (nazwa, adres, NIP),
- wysokość pomocy (także w przeliczeniu na euro),
- dzień udzielenia pomocy,
- podstawę prawną udzielenia pomocy,
- sektor, w związku z którym pomoc została udzielona.
Każde zaświadczenie lub oświadczenie załączane jest jednokrotnie.
Jeżeli zaświadczenie lub oświadczenie o otrzymanej pomocy de minimis wydane przez ZUS, w związku z ulgą „wakacje składkowe” za grudzień 2024 r., załączycie Państwo do poprawnego wniosku Wn-U-G za styczeń 2025 r. i po złożeniu tego wniosku nie otrzymacie nowej pomocy de minimis, to we wniosku Wn-U-G za luty 2025 r. i/lub kolejne okresy
- nie uzupełniacie Państwo pozycji 47 albo
- zaznaczacie w tej pozycji odpowiedź ‘Tak, tylko z PFRON’.
W takim przypadku nie należy załączać do tego wniosku wcześniej przesłanych do PFRON zaświadczeń lub oświadczeń o otrzymanej pomocy de minimis.
- art. 25a-25b, art. 25d ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44 ze zm.),
- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 stycznia 2009 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1502 ze zm.).
Źródło: PFRON
Opracowanie: Katarzyna Bogucka
Przeczytaj również: Pomoc de minimis dla przedsiębiorców w Polsce >>>