Artykuł
Unia przyniosła podatkową rewolucję
Bilans wprowadzenia do polskiego prawa unijnych regulacji podatkowych jest zdecydowanie pozytywny. Niektóre komplikacje wynikają wyłącznie z działań krajowych organów
Przystąpienie do Unii Europejskiej wywarło olbrzymi wpływ na polskie prawo w wielu jego dziedzinach, ale prawo podatkowe wyróżnia się tu szczególnie. Zapewne nie jest to wpływ tak duży, jak ogromny impuls prorozwojowy wynikający z udziału we wspólnym europejskim rynku czy pozyskanie przez polskich przedsiębiorców i samorządy miliardów euro funduszy, niemniej jednak nie może on być niedoceniany.
Wpływ ten był i jest nadal widoczny głównie w obszarze podatków pośrednich, czyli podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. Tutaj konieczność głębokiej harmonizacji polskich regulacji z prawem unijnym była największa. Miało to oczywisty wpływ tak na stanowienie, jak i na stosowanie prawa podatkowego w Polsce. Unijne zasady prawa podatkowego oraz przepisy dyrektyw były wzorcem dla polskiego ustawodawcy, a w połączeniu z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE pozwalały na znaczne ograniczenie samowoli urzędniczej oraz rozpatrywanie spraw w szerszym, unijnym kontekście, zapewniając jednolitość wykładni i stosowania prawa.