Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-06-27

debata dgp

Nowy kodeks pracy po 50 latach? Nie ma ani klimatu, ani odwagi

26 czerwca 1974 r. uchwalono obowiązującą do dziś ustawę kodyfikującą indywidualne prawo pracy. I pracodawcy, i związkowcy pozytywnie oceniają jej oddziaływanie na rynek pracy. Choć ich opinie różnią się co do tego, czy kodeks tworzyć od nowa, to dostrzegają oni potrzebę kolejnych nowelizacji, które powinny objąć m.in. kwestie mobbingu czy przemocy w pracy

Właśnie mija 50 lat od uchwalenia kodeksu pracy (k.p.). Czy to dobry moment, aby przygotować i uchwalić nowy kodeks?

Paweł Śmigielski

Od wielu lat mówi się o potrzebie uchwalenia nowego kodeksu pracy, który lepiej przystawałby do obecnej rzeczywistości gospodarczej i potrzeb rynku pracy.

Dwukrotnie zadanie stworzenia kompleksowych rozwiązań w obszarze prawa pracy otrzymała Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, lecz jej prace – mimo przedstawienia projektów kodeksów indywidualnego i zbiorowego prawa pracy – nie zakończyły się pozytywnym rezultatem. Okazało się, że napisanie nowego k.p., prostego i zrozumiałego dla odbiorców, jest zadaniem niezwykle trudnym.

Pamiętając o fiasku prac komisji kodyfikacyjnych, uważam, że trzeba jednak podjąć kompleksowe i racjonalne działania w kierunku opracowania nowego kodeksu pracy.

Paweł Śmigielski dyrektor Wydziału Prawno-Interwencyjnego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

Paweł Śmigielski dyrektor Wydziału Prawno-Interwencyjnego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

Dalsze „łatanie” k.p. kolejnymi nowelizacjami i wielokrotne jego poprawianie bardzo utrudniają sprawne poruszanie się po nim, a także prowadzą do poważnych wątpliwości interpretacyjnych. Problemem jest również to, że wiele rozwiązań z zakresu zarówno indywidualnego, jak i zbiorowego prawa pracy znajduje się w odrębnych ustawach.

To wszystko prowadzi do tego, że nawet osoby zawodowo zajmujące się prawem pracy mają trudności w dotarciu do odpowiednich przepisów i dokonaniu ich prawidłowej interpretacji. Problemy potęguje także tempo zmian k.p., zwłaszcza w rekordowym pod tym względem 2023 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00