Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-06-27

Poradnia oświatowa

  • Czy nauczycielce powracającej z urlopu rodzicielskiego można wypowiedzieć umowę, gdy z powodów organizacyjnych nie ma dla niej etatu
  • Kto mimo pracy w szkole na wsi nie otrzyma dodatku wiejskiego
  • Na jakich zasadach umowy na czas określony przekształcają się w umowy na czas nieokreślony
  • Jak zrekompensować nauczycielowi pracę w niedzielę
  • Jakich formalności musi dopełnić pracodawca, gdy nauczyciel mianowany jest przenoszony do innej placówki

W szkole zatrudniającej 30 nauczycieli jedna z nauczycielek powraca z urlopów związanych z rodzicielstwem. W związku ze zmianami organizacyjnymi i zmniejszeniem liczby oddziałów nie jest możliwe jej dalsze zatrudnienie od nowego roku szkolnego nie tylko na dotychczasowym stanowisku, ale też etacie. W jaki sposób i kiedy zmienić nauczycielce warunki zatrudnienia, jeśli obecnie przebywa jeszcze na urlopie rodzicielskim, a później na wypoczynkowym?

Przepisy KN nie określają tej kwestii, na mocy art. 91c ust. 1 KN trzeba więc stosować regulacje kodeksu pracy (dalej k.p.). Zgodnie z nim w okresie urlopów związanych z rodzicielstwem pracodawca nie może wypowiedzieć nauczycielce stosunku pracy, a w związku z treścią art. 42 ust. 1 k.p. nie może także wypowiedzieć jej w tym czasie warunków pracy i płacy w formie wypowiedzenia zmieniającego. Natomiast po zakończeniu urlopów związanych z rodzicielstwem sytuacja prawna ulega pewnej zmianie. Wprawdzie zgodnie z art. 41 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, ale zasada ta znajduje wyłączenie w przypadku szczególnych zmian organizacyjnych. Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 4 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (dalej u.z.g.) wypowiedzenie pracownikom warunków pracy i płacy w sytuacjach, o których mowa w art. 41 k.p., jest dopuszczalne niezależnie od okresu trwania urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. Warunkiem zastosowania art. 5 ust. 4 u.z.g. jest to, aby w myśl art. 1 ust. 1 u.z.g. pracodawca zatrudniał co najmniej 20 pracowników, a przyczyny zmian w warunkach zatrudnienia nie dotyczyły nauczycieli.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00