Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-06-07

Brexit nie był koniecznością

Demonstracje zwolenników i przeciwników brexitu przed gmachem parlamentu. Londyn, 30 stycznia 2019 r.Demonstracje zwolenników i przeciwników brexitu przed gmachem parlamentu. Londyn, 30 stycznia 2019 r.

Nic nie trwa wiecznie, a zwłaszcza sojusze. UE nie jest z natury trwalsza niż Liga Hanzeatycka czy Święte Cesarstwo Rzymskie

Z Danielem Hannanem rozmawia Sebastian Stodolak

Daniel Hannan, polityk Partii Konserwatywnej, członek Izby Lordów. W latach 1999–2020 poseł do Parlamentu Europejskiego. Był pierwszym szefem utworzonej w 2009 r. Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów

Daniel Hannan, polityk Partii Konserwatywnej, członek Izby Lordów. W latach 1999–2020 poseł do Parlamentu Europejskiego. Był pierwszym szefem utworzonej w 2009 r. Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów

Czy istnieje życie poza Unią Europejską?

Bez wątpienia istnieje.

Na pewno? Pobrextiowa Wielka Brytania w zeszłym roku była w recesji gospodarczej, a w tym jej PKB jest tylko na delikatnym plusie. Może i życie, ale co to za życie?

Bardzo dostatnie i udane. Możemy się przerzucać statystykami. Obie strony – zwolennicy brexitu i przeciwnicy – coś sobie wybiorą: a to eksport, a to inflację, a to bezrobocie… Patrzmy jednak na wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii w długim okresie – a ten był średnio wyższy niż w strefie euro. Osiągnęliśmy lepsze wyniki niż Niemcy, Francja czy Włochy.

Ale nie Polska.

Tylko czy to porównywalna gospodarka? Kraje takie jak Polska – nadganiające – rozwijają się szybciej niż te, które ścigają. To naturalne. Brexit na pewno nie był katastrofą.

Ale chyba nie miał też cudownych efektów?

Odzyskaliśmy suwerenność i demokrację. Zaczęliśmy się orientować w stronę najszybciej rozwijających się gospodarek, m.in. przystępując do partnerstwa transpacyficznego (Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership, CPTPP), które ułatwia handel między 11 ważnymi państwami, takimi jak Japonia, Singapur czy Meksyk. Jako pierwszy kraj świata negocjujemy umowę handlową z Indiami, jesteśmy blisko sukcesu. A Indie to 1,5 mld ludzi!

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00