Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2022-12-29

Poradnia BHP

  • Jakie okoliczności sprawią, że zasłabnięcie trudno będzie uznać za wypadek przy pracy
  • Co powinien zrobić pracodawca, gdy pracownik zgodnie z orzeczeniem lekarskim nie może nosić obuwia ochronnego
  • Co ma zawierać odwołanie od nakazu inspektora PIP, aby było skuteczne

Pracownik, który źle się poczuł podczas wykonywania obowiązków, poprosił przełożonego o zwolnienie z pracy. W szatni, podczas przebierania się, zasłabł. Współpracownicy wezwali pogotowie, a pracownik został przewieziony do szpitala. Z informacji uzyskanych od rodziny wynika, że doznał udaru, a także że od lat leczył się na nadciśnienie. Czy takie zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy?

Sądzę, że w opisanym przypadku niezwykle trudne - choć nie niemożliwe - byłoby uznanie opisanego zdarzenia za wypadek przy pracy. Niewątpliwie zespół powypadkowy powinien wnikliwie przeanalizować wszystkie okoliczności zdarzenia. W szczególności powinien zasięgnąć opinii lekarskiej w celu ustalenia, czy udar, jakiego doznał pracownik, mógł mieć faktyczny związek z przedstawionymi okolicznościami związanymi z pracą, czy też został spowodowany schorzeniem samoistnym, i od tej opinii uzależnić kwalifikację prawną zdarzenia.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: ustawa wypadkowa) za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00