Porada
Poradnia ubezpieczeniowa
- Czy ZUS umorzy dług przedsiębiorcy chorującemu na nowotwór
- Dlaczego należy wstrzymać się z wnioskiem o umorzenie składek do czasu rozstrzygnięcia odwołania od decyzji zadłużeniowej
- Jakiego wniosku nie warto zawierać w odwołaniu od decyzji przenoszącej zobowiązania na spadkobiercę
Prowadzę firmę usługową. ZUS odmówił mi umorzenia zaległości składkowych za pierwsze półrocze 2022 r., kiedy chorowałem na nowotwór. Organ rentowy nie uznał argumentacji o przewlekłej chorobie, wskazując, że firma nawet wówczas przynosiła zyski. Czy można podważyć taką decyzję? Czy sam fakt osiągania zysków ma w tym przypadku decydujące znaczenie?
Z art. 28 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, że należności z tytułu składek mogą być umarzane w całości lub w części przez ZUS, jeśli zachodzi ich całkowita nieściągalność. Przesłanki do stwierdzenia całkowitej nieściągalności są katalogiem zamkniętym, przy czym czytelnik ich nie przytacza. Powołuje się natomiast na powody osobiste, które uniemożliwiały mu regulowanie zobowiązań wobec ZUS. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 23 listopada 2022 r., sygn. akt II SA/Go 53/22. Sąd w trakcie postępowania badał wpływ choroby na zasadność wniosku o umorzenie składek. WSA zwrócił uwagę na par. 3 ust. 1 rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, z którego wynika, że ZUS może umorzyć należności z tytułu składek, jeżeli zobowiązany wykaże, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie jest w stanie opłacić tych należności, ponieważ pociągnęłoby to zbyt ciężkie skutki dla zobowiązanego i jego rodziny, w szczególności w przypadku:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right