Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-12-29

Prawo pracy: Co się zmieniło w 2022 r., a co nas czeka w 2023 r.

Rok 2022 r. przyniósł zmiany szczególnie wyczekiwane przez pracodawców, którzy zatrudniają obcokrajowców. Przepisy regulujące te kwestie zostały wreszcie uproszczone. Z mniejszym zadowoleniem firmy przyjęły zaś nową ustawę o obronie ojczyzny, bo wprowadziła ona do polskiego porządku prawnego nową grupę pracowników chronionych przed zwolnieniem. Jednak 2022 r. to dla prawa pracy przede wszystkim śledzenie prac legislacyjnych nad kilkoma ważnymi projektami ustaw, z których żaden nie doczekał się jeszcze finału. Chodzi o przepisy o pracy zdalnej, kontroli trzeźwości, wdrożenie tzw. dyrektywy work-life balance, a także przepisy o sygnalistach. Najbardziej zaawansowane są prace nad nowelizacją kodeksu pracy dotyczącą pracy zdalnej i kontroli trzeźwości, ponieważ została ona już przyjęta przez Senat, a jego poprawki czekają na rozpatrzenie przez Sejm. Jeśli to wszystko wejdzie wreszcie w życie, to 2023 r. zapowiada się dla kadrowców bardzo pracowicie. Na razie jednak powinni przygotować się na zmiany, które są już w pełni przesądzone. Chodzi o nowe przepisy z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Nie można też zapomnieć o pierwszym autozapisie do pracowniczych planów kapitałowych, który czeka nas już w I kwartale 2023 r.

kodeks pracy

ROK 2022

Uprawnienia dla żołnierzy

W związku z wejściem w życie ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny (t.j. Dz.U. poz. 2305) i przewidzianymi tam uprawnieniami dla żołnierzy, którzy jednocześnie są pracownikami (o czym szerzej niżej), zmodyfikowano odpowiednio także ustawę z 26 kwietnia 1974 r. ‒ Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510; ost.zm. DZ.U. z 2022 r. poz. 1700; dalej: k.p.).

Od 23 kwietnia 2022 r. art. 1552 par. 1 k.p. o urlopie proporcjonalnym do okresu nieobecności stosuje się także do pracownika powracającego do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej miesiąc okresie pełnienia zasadniczej służby wojskowej, pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, pełnienia służby w aktywnej rezerwie w dniach tej służby, odbywania ćwiczeń wojskowych w ramach pasywnej rezerwy albo pełnienia służby zastępczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00