Bezpieczna praca przy montażu instalacji fotowoltaicznych
Od dłuższego czasu można zaobserwować dynamiczny wzrost wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Coraz więcej energii elektrycznej uzyskuje się w szczególności z instalacji fotowoltaicznych. Dla osoby zainteresowanej pozyskiwaniem energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych liczy się co do zasady efekt końcowy – w postaci oszczędności, a przy okazji proekologicznego efektu przedsięwzięcia. Nie można jednak zapominać o kwestiach bezpieczeństwa osób, które uczestniczą w procesie montażu instalacji fotowoltaicznych. Problemem jest to, że na chwilę obecną nie ma jednego dedykowanego aktu prawnego (przykładowo rozporządzenia wykonawczego do Kodeksu pracy), który normowałby w sposób kompleksowy kwestie bezpieczeństwa prac przy montażu instalacji fotowoltaicznych.
Fotowoltaika – jako odnawialne źródło energii
Od lat obserwuje się wzrost znaczenia odnawialnych źródeł energii. Z przepisów ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii wynika, że źródłami takimi są – odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otoczenia, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego, biometanu, biopłynów oraz z wodoru odnawialnego.
Przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną określone jest pojęciem fotowoltaiki – która stanowi dziedzinę nauki i techniki. W języku potocznym pod pojęciem fotowoltaiki kryją się również wszelkie urządzenia i instalacje – w szczególności panele fotowoltaiczne.
Zasadą jest, że do zamiany promieni słonecznych w prąd elektryczny wykorzystywany jest ogniwo fotowoltaiczne. Efektywność działania instalacji fotowoltaicznych zależy oczywiście od ich właściwej lokalizacji – chodzi o to, aby instalacje fotowoltaiczne miały zapewnione równomierne oświetlenie światłem słonecznym. Najczęściej panele fotowoltaiczne są usytuowane na dachach obiektów budowlanych czy elewacjach. Oczywiście w przypadku instalacji o większej mocy moduły fotowoltaiczne instalowane są na poziomie gruntu z wykorzystaniem specjalnych wsporników.