Artykuł
Akcyza na papierosy – kontrowersje rok po podwyżce
Od 1 stycznia obowiązuje w Polsce nowa stawka minimalna akcyzy na papierosy, najwyższa w UE. O skutkach zmian dyskutowali uczestnicy debaty „Akcyza na papierosy - rok po podwyżce. Konstrukcja podatku, wpływu do budżetu, aspekt społeczny” zorganizowanej przez DGP we współpracy z Forum Prawo dla Rozwoju
Na akcyzę na papierosy składa się stawka procentowa i stawka kwotowa, uzupełnione przez minimalną stawkę akcyzy, naliczaną od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży papierosów. Ta ostatnia wzrosła od 1 stycznia 2022 r. ze 100 proc. do 105 proc.
- Ministerstwo Finansów, wprowadzając podwyżkę akcyzy na najtańsze papierosy 1 stycznia 2022 r., zakładało, że najtańsze papierosy zdrożeją i zostanie zrealizowany cel zdrowotny. Niestety tych założeń nie udało się zrealizować - powiedział Szymon Parulski, doradca podatkowy z kancelarii Parulski & Wspólnicy. Jak wskazał, wyniki, które spłynęły po dziesięciu miesiącach tego roku, pokazują, że wzrost cen papierosów najtańszych był o połowę mniejszy, niż zakładało ministerstwo. Według szacunków to ok. 40 gr.