Artykuł
Etatowa praca przez aplikacje
Zarobkujący przez platformy typu Uber mogą z mocy prawa zyskać status pracowników. Otrzymają też informacje o zasadach działania algorytmów decydujących o warunkach ich pracy
Tak wynika z projektu dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych, który przedstawiła Komisja Europejska. Lepsze warunki zatrudnienia mają zyskać tym samym m.in. kurierzy, kierowcy i inni zarobkujący za pośrednictwem aplikacji oferujących usługi poprzez sieć. Obecnie w całej UE jest ok. 28 mln takich osób (według danych KE).
Będzie domniemanie
Nowe przepisy zakładają, że wspomniane platformy będzie można poddawać „testowi pracodawcy”. Dyrektywa określa pięć kryteriów, które mają służyć ustaleniu, czy dany podmiot ma taki status (patrz infografika). Jeśli spełnia co najmniej dwa z nich, będzie traktowany jako pracodawca. Czyli jeśli okaże się, że np. wprowadza górne limity wynagrodzenia i nadzoruje świadczenie usług lub weryfikuje ich jakość, to zarobkujące za pośrednictwem platformy osoby zyskają uprawnienia pracownicze, w tym m.in. płatny urlop, minimalne wynagrodzenie, ograniczenie czasu pracy (objęcie normami godzin pracy i odpoczynku), świadczenia chorobowe.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right