Świadczenie przedemerytalne w 2019 r.
Świadczenie przedemerytalne podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2019 r. świadczenie ulegnie podwyższeniu. Komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne?
Świadczenie przedemerytalne podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2019 r. świadczenie ulegnie podwyższeniu. Komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne?
Zwolnienia grupowe podlegają szczególnemu reżimowi prawnemu. Podstawą prawną jest ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Na gruncie wskazanej regulacji ustawowej na pracodawcy spoczywa wiele obowiązków o charakterze formalnym, od których spełnienia zależy poprawność dokonanych zwolnień. Nie każdy jednak pracodawca, który zwalnia
Firma, która znajduje się w upadłości układowej, przy redukcji zatrudnienia musi przestrzegać przepisów ochronnych dotyczących niektórych grup pracowników, np. w wieku przedemerytalnym. Zakazy wyłączające możliwość zwolnienia tych osób nie obowiązują wyłącznie w przypadku upadłości firmy z opcją jej likwidacji.
Ogłoszenie upadłości nie pociąga za sobą bezpośrednich skutków w zakresie zawartych umów o pracę. Jednak funkcje pracodawcy mogą wówczas przejąć inne osoby, np. syndyk.
Nasz zakład z powodu utracenia płynności finansowej złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Postępowanie upadłościowe zostało zakończone. Zatrudniamy 2 pracownice, które są obecnie w ciąży (jedna w drugim miesiącu ciąży, a druga w piątym miesiącu). Poinformowaliśmy je, że nie ma możliwości zaoferowania im innego stanowiska pracy. Czy pracownice z powodu rozwiązania umowy o pracę zostaną bez świadczeń
Pracodawcy w stanie upadłości bądź likwidacji do wyczerpania środków zfśs zarządzają nimi tak jak dotychczas. Nie muszą jedynie odprowadzać nowych odpisów i mają możliwość obniżenia ich wysokości np. przez zapisy w regulaminie wynagradzania.
W okresie przebywania na urlopie wychowawczym oraz podczas pracy w zmniejszonym wymiarze czasu pracy połączonym z opieką nad dzieckiem pracownik jest chroniony przepisami prawa pracy. Ochrona nie przysługuje np. w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.
Ogłoszenie upadłości pracodawcy lub postawienie zakładu pracy w stan likwidacji wywołuje istotne skutki w stosunkach pracy. W obu przypadkach następuje zaprzestanie działalności pracodawcy i w konsekwencji traci on status pracodawcy. Nie następuje to automatycznie, wymaga bowiem pewnych działań i czynności administracyjno-technicznych, a przede wszystkim podjęcia wielu działań prawnych. Po ogłoszeniu
Niewypłacalność przedsiębiorcy zgodnie z powszechnie obowiązującymi w Polsce przepisami prawa może skutkować wszczęciem wobec niego postępowania upadłościowego lub wszczęciem postępowania układowego.
Zawarcie umowy o pracę na czas określony daje stronom gwarancję, że wiążący je stosunek prawny będzie trwał przez ustalony okres, a żadna ze stron nie będzie mogła go jednostronnie rozwiązać przed upływem tego terminu.
Jednym z rodzajów umów o pracę jest umowa na czas wykonywania określonej pracy. Jest to wygodna forma zatrudnienia. Pozwala bowiem nawiązać stosunek pracy na okres realizacji oznaczonej w umowie pracy w sytuacji, gdy trudno jest z góry ustalić czas jej trwania.
W gospodarce rynkowej niewypłacalność, upadłość czy likwidacja pracodawcy są zjawiskami normalnymi. Występują niezależnie od sytuacji ekonomicznej na rynku. Zjawiska te bowiem nie zawsze spowodowane są jedynie dekoniunkturą, często wyłączną winę za złą sytuację zakładu pracy ponoszą jego właściciele lub zarządzający daną jednostką. Obecnie wiele firm działających w Polsce przeżywa trudności finansowe
Zawarcie umowy o pracę na czas określony daje stronom pewność, że stosunek prawny będzie trwał przez ustalony okres, a żadna ze stron nie będzie mogła go jednostronnie wypowiedzieć przed upływem określonego terminu. Istnieją jednakże szczególne przypadki, w których możliwe jest wcześniejsze rozwiązanie takiej umowy poprzez wypowiedzenie. Muszą być jednak spełnione określone warunki.
Okresy wypowiedzenia mogą ulec skróceniu w szczególnych przypadkach, przewidzianych w przepisach prawa pracy. Ponadto pracodawca zamierzający wypowiedzieć umowę o pracę ma obowiązek powiadomienia związku zawodowego reprezentującego pracownika. Jednak ostateczna decyzja co do zwolnienia pozostawiona jest pracodawcy.