Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-02-01

Skutki upadłości lub likwidacji w zakresie stosunków pracy

KOMENTARZ

Skutki upadłości lub likwidacji w zakresie stosunków pracy

Joanna Mackiewicz

Ministerstwo Skarbu Państwa

Likwidacja oznacza wypełnienie istniejących zobowiązań, ściągnięcie wierzytelności, spieniężenie majątku, zaspokojenie roszczeń wierzycieli i podział pozostałego majątku między wspólników.

Samo ogłoszenie upadłości lub zarządzenie likwidacji nie powoduje automatycznego ustania stosunków pracy. Jednak elementem działalności podmiotu w procesie likwidacji lub upadłości jest zwalnianie pracowników. Zazwyczaj zwolnienia dotyczą większości zatrudnionych, ale często pewna grupa pracowników niezbędna likwidatorowi lub syndykowi do prowadzenia spraw związanych z postępowaniem likwidacyjnym (upadłościowym) pozostaje w zakładzie pracy.

Zasady rozwiązywania stosunków pracy w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy podlegają szczególnej regulacji w ustawie z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.), zwanej również potocznie ustawą o zwolnieniach grupowych. Również niektóre przepisy Kodeksu pracy dotyczą upadłości i likwidacji pracodawcy.

TRYB WYPOWIADANIA UMÓW O PRACĘ

O konieczności rozwiązania z pracownikami stosunków pracy z powodu upadłości lub likwidacji zakładu pracy kierownik zakładu zawiadamia na piśmie zakładową organizację związkową nie później niż na 45 dni przed terminem dokonywania wypowiedzeń. Jednocześnie kierownik zakładu informuje o przyczynach uzasadniających zamierzone zwolnienia z pracy i wskazuje liczbę pracowników oraz grupy zawodowe objęte zamiarem zwolnienia.

Stosowanie krótszego niż 45-dniowy okresu wyprzedzenia zawiadomienia o zamiarze wypowiedzeń przed ich dokonaniem powoduje, że w stosunku do osób, którym dokonano wypowiedzeń przed upływem wymaganego okresu, wypowiedzenia należy uznać za niezgodne z przepisami o wypowiadaniu umów o pracę i mogą one stanowić podstawę roszczeń pracowniczych (art. 13 ustawy w zw. z art. 45 § 1 k.p.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00