Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-07-08

Zwolnienia grupowe w firmie

Zwolnienia grupowe podlegają szczególnemu reżimowi prawnemu. Podstawą prawną jest ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Na gruncie wskazanej regulacji ustawowej na pracodawcy spoczywa wiele obowiązków o charakterze formalnym, od których spełnienia zależy poprawność dokonanych zwolnień. Nie każdy jednak pracodawca, który zwalnia pracownika z przyczyn od niego niezależnych, ma obowiązek stosować przepisy powyższej ustawy. Przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych stosuje się do pracodawców, zatrudniających co najmniej 20 pracowników, jeżeli zachodzi konieczność rozwiązania przez pracodawcę stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w okresie nieprzekraczającym 30 dni i zwolnienie obejmuje określoną w przepisach grupę osób. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą najistotniejszy jest jednak fakt, że ustawę o zwolnieniach grupowych stosuje się niekiedy nawet w przypadku zwolnienia jednej osoby. Dzieje się tak w sytuacji, gdy pracodawca zatrudniający więcej niż 20 osób rozwiązuje z pracownikiem umowę o pracę z przyczyn, które go nie dotyczą. Trzeba wtedy wypłacić odprawę, która w przypadku pracownika zatrudnionego powyżej 8 lat należy się w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia za pracę. W "Poradniku" szczegółowo omawiamy tryb i zasady zwolnień grupowych - z uwzględnieniem praktycznych aspektów prezentowanej problematyki.

Zapraszamy do lektury.

Zwolnienia grupowe w firmie

Przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych stosuje się do pracodawców, zatrudniających co najmniej 20 pracowników, jeżeli zachodzi konieczność rozwiązania przez pracodawcę stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w okresie nieprzekraczającym 30 dni.

Kiedy stosujemy ustawę o zwolnieniach grupowych

Interesującą nas kwestię reguluje ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844 z późn. zm.). Jej przepisy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nie dłuższym niż 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00