Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-12-12

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony

Zawarcie umowy o pracę na czas określony daje stronom gwarancję, że wiążący je stosunek prawny będzie trwał przez ustalony okres, a żadna ze stron nie będzie mogła go jednostronnie rozwiązać przed upływem tego terminu.

Ryszard Sadlik
sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
Dla pracodawców stosowanie umów na czas określony ma także tę zaletę, że pracownik nie korzysta z powszechnej ochrony trwałości stosunku pracy oraz z kontroli sądowej w zakresie zasadności wypowiedzenia umowy o pracę.
Wypowiedzenie przewidziane klauzulą
Strony umowy o pracę mają możliwość wprowadzenia instytucji wypowiedzenia do treści umowy zawartej na czas określony. Zgodnie z art. 33 k.p. przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Możliwość ta stanowi wyjątek od zasady przewidzianej w art. 30 § 1 pkt 4 k.p., według którego umowa na czas określony rozwiązuje się z upływem czasu, na jaki została zawarta, a który dotyczy tylko umów zawieranych na okres dłuższy niż pół roku. W myśl tego przepisu postanowienia umów o pracę mniej korzystne dla pracowników niż przepisy prawa pracy są nieważne. Wprowadzenie zapisu dopuszczającego wcześniejsze wypowiedzenie umowy na czas określony, zawartej na okres nie przekraczający 6 miesięcy, jest rozwiązaniem mniej korzystnym dla pracownika, gdyż zdecydowanie zmniejsza stabilność jego zatrudnienia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00