Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • gavel
      Orzeczenie

      Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 17 grudnia 2009 r., sygn. III PZP 2/09

      Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego stwierdzające w sentencji niezgodność z Konstytucją określonej wykładni aktu normatywnego, które nie powoduje utraty mocy obowiązującej przepisu, nie stanowi podstawy do wznowienia postępowania przewidzianej w art. 4011 k.p.c. i postanowił nadać jej moc zasady prawnej.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 14 grudnia 2009 r., sygn. I PK 115/09

      W przypadku niewykonywania pracy przez pracownika przez okres dłuższy niż rok, jednorazowe zgłoszenie pracodawcy przez tego pracownika gotowości do pracy na początku tego okresu nie jest wystarczające do uznania istnienia gotowości do pracy przez cały ten okres. Ocena przesłanek gotowości do pracy zależy od okoliczności faktycznych konkretnej sprawy.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 8 grudnia 2009 r., sygn. I PK 120/09

      Pracownik samorządowy, który w trybie art. 53 § 5 k.p. zgłosił swój powrót do pracy po ustaniu niezdolności do pracy wskutek choroby i po wykorzystaniu prawa do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego, już po ogłoszeniu otwartego i konkurencyjnego naboru na wolne stanowisko urzędnicze, może być ponownie zatrudniony tylko w ramach tej procedury (art. 3a-3e ustawy z dnia 22 marca 1990 r

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 3 grudnia 2009 r., sygn. II PK 147/09

      Podjęcie uchwały rady nadzorczej spółki będącej zagraniczną osobą prawną o „zamknięciu' oddziału w Polsce będącego pracodawcą w rozumieniu art. 3 k.p., nie stanowi likwidacji pracodawcy w rozumieniu art. 411 k.p. i nie wyłącza ochrony stosunku pracy pracownicy w ciąży (art. 177 § 4 k.p.).

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 2 grudnia 2009 r., sygn. I PK 123/09

      1. Bezwzględnie nieważna jest zawarta dla pozoru umowa o wykonywanie pracy w ramach wolontariatu, jeśli zamiarem zatrudnionego nie jest rzeczywiste świadczenie nieodpłatnych usług na rzecz organizacji pożytku publicznego (art. 83 § 1 zdanie pierwsze k.c.). Ukryta pod nią umowa przewidująca odpłatność za wykonywaną pracę w formie „zapomogi' i zakładająca wykonywanie pracy w warunkach podporządkowania

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 10 listopada 2009 r., sygn. II PK 55/09

      W razie wątpliwości co do przejścia zakładu pracy wskutek odstąpienia od umowy dzierżawy, nie można oczekiwać na rozstrzygnięcie sądu cywilnego, by ustalić kto jest pracodawcą.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z 10 listopada 2009 r., sygn. II PK 51/09

      1. Czasu przypadającego poza normalnymi godzinami pracy, w którym pracownik pozostając w dyspozycji pracodawcy w rozumieniu art. 128 § 1 k.p. lub jedynie przebywając w zakładzie pracy nie wykonuje pracy, nie wlicza się do czasu pracy w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 1 k.p.). 2. Uznaniu za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 1 pkt 1 k.p.) pracy, którą pracodawca zlecił pracownikowi i godził

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 6 listopada 2009 r., sygn. III PK 43/09

      1. Miesięczny termin do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy odwołanego członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością rozpoczyna bieg od uzyskania przez zarząd wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie, lecz nie wcześniej niż od odwołania go z zarządu (art. 52 § 2 k.p.). 2. Świadczenie przez członka zarządu spółki usług na rzecz podmiotu konkurencyjnego wobec tej

    • gavel
      Orzeczenie

      Uchwała SN z dnia 4 listopada 2009 r., sygn. I PZP 4/09

      Pracownik nie może skutecznie dochodzić sprostowania świadectwa pracy w części dotyczącej stwierdzenia, że stosunek pracy został rozwiązany przez pracodawcę bez wypowiedzenia z winy pracownika, kwestionując zgodność z prawem tego rozwiązania, bez wystąpienia z powództwem o roszczenia z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy na podstawie art. 56 k.p.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok WSA w Łodzi z dnia 29 października 2009 r., sygn. III SA/Łd 274/09

      Młodociany pracownik zatrudniony u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem, może zdać egzamin na tytuł czeladnika zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 października 2005 roku, tym bardziej, że w § 6 tego rozporządzenia ustawodawca przewidział możliwość dopuszczenia przez izbę rzemieślniczą do egzaminu czeladniczego nie tylko osobę, która ukończyła naukę zawodu u rzemieślnika

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok WSA w Łodzi z dnia 29 października 2009 r., sygn. III SA/Łd 268/09

      Organ administracji decydujący o przyznaniu dofinansowania i sprawdzający zgodnie z art. 70b ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty, czy młodociany pracownik zdał egzamin zgodnie z odrębnymi przepisami, nie jest uprawniony do wkraczania w kompetencje komisji egzaminacyjnej izb rzemieślniczych. Świadectwo czeladnicze, jako wyraz dopuszczenia danej osoby do egzaminu jest dla organu wiążące. Niezasadne

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 28 października 2009 r., sygn. II PK 123/09

      Udzielenie urlopu wypoczynkowego, także na żądanie (art. 1672 k.p.), pracownikowi niezdolnemu do pracy z powodu choroby jest niezgodne z prawem.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok WSA w Krakowie z dnia 26 października 2009 r., sygn. III SA/Kr 168/09

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 16 października 2009 r., sygn. I PK 89/09

      1. Na podstawie art. 84 k.p. nieważne jest zobowiązanie się pracownika, że w przyszłości nie będzie dochodził od pracodawcy tego wynagrodzenia za pracę (pactum de non petendo). 2. Żądanie zapłaty wynagrodzenia za pracę, którego pracownik zrzekł się w nieważnej ugodzie (porozumieniu rozwiązującym umowę o pracę) może stanowić nadużycie prawa (art. 8 k.p.) jako postępowanie nieuczciwe, naruszające zasady

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 13 października 2009 r., sygn. II PZP 10/09

      Art. 251 § 1 k.p. ma zastosowanie, gdy trzy kolejne umowy o pracę na czas określony zostały zawarte po wejściu w życie tego przepisu, a ciąg trzech kolejnych umów o pracę na czas określony, gdy jedna lub dwie z tych umów zostały zawarte przed wejściem w życie tego przepisu, nie ma znaczenia.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 8 października 2009 r., sygn. II PK 111/09

      Nie ma podstaw do utożsamiania każdego aktu dyskryminacji z naruszeniem godności pracownika. W przypadku aktów pracodawcy o charakterze ogólnym, stanowiących dyskryminowanie pośrednie (art. 183a § 4 k.p.), dla przyjęcia naruszenia dobra osobistego w postaci godności pracownika niezbędne jest zastosowanie dyskryminującego przepisu w stosunku do niego.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 8 października 2009 r., sygn. II PK 110/09

      Nieudzielanie przez pracodawcę przewidzianych prawem okresów odpoczynku stanowi naruszenie jego obowiązków ze stosunku pracy.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 8 października 2009 r., sygn. II PK 114/09

      1. Dla oceny, że doszło do naruszenia godności pracownika (art. 111k.p.) nie ma znaczenia, czy on sam potraktował określone zachowanie osoby reprezentującej pracodawcę jako godzące w jego dobro osobiste.Reakcja pracownika na takie zachowanie może mieć jednak znaczenie w procesie oceny, czy naruszenie godności obiektywnie wystąpiło. 2. Do podstawowych obowiązków pracodawcy w rozumieniu art. 55 § 11k.p

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 7 października 2009 r., sygn. III PK 34/09

      Podanie w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę przyczyny pozornej jest równoznaczne z brakiem wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 2 października 2009 r., sygn. II PK 105/09

      Nierozwiązanie przez pracownika umowy o pracę na podstawie art. 943 § 4 i 5 k.p. nie stanowi przeszkody dochodzenia roszczeń o odszkodowanie z tytułu mobbingu na podstawie art. 415 k.c.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN dnia z 30 września 2009 r., sygn. II PK 88/09

      Strony mogą w umowie wyraźnie przewidzieć, że rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem będzie mogło nastąpić dopiero po upływie sześciu miesięcy od chwili zawarcia umowy. Dlatego brak zastrzeżenia, że wypowiedzenie będzie dopuszczalne dopiero po upływie 6 miesięcy, oznacza możliwość jego dokonania w każdym czasie.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 24 września 2009 r., sygn. II PK 72/09

      Zadaniowy czas pracy w szczególności przeznaczony jest dla prac prowadzonych nierytmicznie, prac prowadzonych poza kolektywną pracę skooperowaną. Ponadto zadaniowy czas pracy nie łączy się ze wskazaniem osiągnięcia określonego rezultatu ekonomicznego. Jest bowiem jednym z pracowniczych systemów czasu pracy.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 24 września 2009 r., sygn. II PK 57/09

      Podział ustalonego w umowie o pracę wynagrodzenia zasadniczego na części, z których jedna zostaje uzależniona od wyników gospodarczych pracodawcy, jest sprzeczny z zasadą ryzyka gospodarczego pracodawcy (art. 78 k.p.).

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 16 września 2009 r., sygn. I PK 72/09

      Wypowiedzenie układu zbiorowego pracy stanowi dostateczną (autonomiczną) przyczynę wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Dla oceny zasadności wypowiedzenia zmieniającego nie jest potrzebne badanie przyczyny wypowiedzenia układu zbiorowego.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00